Pakiet onkologiczny - czy będzie sukcesem?

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowany został apel pacjentów zrzeszonych w Obywatelskim Porozumieniu na rzecz Onkologii skierowany do Bartosza Arłukowicza – ministra zdrowia.

Pacjenci podczas spotkania z ministrem przekazali petycję w sprawie pakietu onkologicznego, apelując, aby nie wycofał się z zaplanowanych zmian. Zdaniem pacjentów wprowadzenie pakietu onkologicznego jest jedyną szansą na uratowanie setek tysięcy Polaków zagrożonych chorobą nowotworową i oszczędzenie im „piekła choroby nowotworowej”.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Jak wiadomo, od nowego roku wchodzi wżycie tzw. pakiet onkologiczny wprowadzający szybką terapię onkologiczną, który z jednej strony zgodnie z twierdzeniami ministra zdrowia ma ułatwić życie chorym, ale z drugiej wzbudza wiele kontrowersji np. wśród lekarzy.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr Macieja Hamankiewicza jedynym plusem tego pakietu jest to, że wreszcie zauważono fakt, że Polska jest w unijnym ogonie pod względem leczenia chorób nowotworowych. Rozwiązania wskazane w pakiecie zostały wprowadzone za szybko i nie zostały przemyślane. Ponadto nie skonsultowano ich ze środowiskiem lekarskim. Na początku grudnia prezes Naczelnej Izby Lekarskiej zaapelował do premier Ewy Kopacz i zwrócił się o wstrzymanie wejścia wżycie przepisów, z uwagi na to, iż mogą one doprowadzić do destabilizacji całego systemu ochrony zdrowia.

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zaapelowała o wstrzymanie wprowadzenia w życie pakietu onkologicznego, bowiem jego wprowadzenie, nie poprawiając istotnie warunków leczenia pacjentów onkologicznych, może pogorszyć szanse leczenia wszystkich innych chorych potrzebujących pilnej diagnostyki i terapii.

Warto zwrócić uwagę na stanowisko prof. Jacka Jassem z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który ocenił, że proponowane rozwiązania nie tylko nie poprawią wskaźników epidemiologicznych dla chorób nowotworowych, ale ich wejście wżycie z początkiem przyszłego roku może spowodować chaos w ochronie zdrowia. Wskazał, że karta szybkiej diagnostyki onkologicznej, którą będą musieli wypełniać lekarze w przypadku pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, liczy siedem stron formatu A4. Zajmuje to ok. 30 minut. Jego zdaniem niektóre z przepisów są dobre, ale nie da się ich wprowadzić w tak krótkim czasie. Jassem zaproponował, by w przypadku pakietu onkologicznego wydłużyć okres vacatio legis - „Odłóżmy to co najmniej o pół roku, jeśli nie o rok”.

Autor: Ewelina Kowal pakiet onkologiczny

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »