Puzzle

Tegoroczny okres wyborczy za nami. Jeszcze tylko dogrywki i na wiosnę 2015 przygotowania do wyborów prezydenckich. Jaki to ma wpływ na system ochrony zdrowia? Ano taki, że nowe władze już myślą o zmianach na stanowiskach dyrektorów szpitali. Trzeba przecież podzielić łupy wyborcze - wprowadzić swoich ludzi, żeby realizowali politykę partii. Nie mamy wspólnej, ponadpartyjnej polityki zdrowotnej dla wszystkich obywateli, niezależnie jakiej partii są sympatykami. Każda partia stara się realizować swoją politykę. Zmiany są nieuniknione.

Funkcjonują w systemie ochrony zdrowia co najmniej kilka lat, do zmian są przyzwyczajeni. Szkoda tylko, że w większości są to zmiany dla zmian, a nie takie, które rozwiązują konkretne problemy zdrowotne społeczeństwa. Odnoszę wrażenie, że nasz system ochrony zdrowia to zestaw puzzli, które układane są przez kolejne ekipy rządzące, z tym, że żadna z nich nie wie, jaki obraz będzie końcowym efektem tej układanki. Teraz mamy zamieszanie przy puzzlu - pakiet onkologiczny i kolejkowy. Mają zmniejszyć się kolejki pacjentów do świadczeń onkologicznych. Można się domyślać, że wzrost dostępności do tego rodzaju świadczeń, zmniejszy śmiertelność. Dlaczego piszę, że możemy się domyślać?

Bo nie dowiedziałem się, jak jest określony cel i jaki ma być efekt tego działania? Jakie mierniki przyjęto do pomiaru tego efektu? Jakie wyniki uznamy za sukces, a jakie będą uznane tylko za dostateczne osiągnięcie celów? Nie określono perspektywy czasowej, w której będzie dokonany pomiar efektu końcowego. Może te informacje gdzieś są, a tylko ja nie potrafię ich znaleźć? Szukając tych informacji, przy okazji dowiedziałem się, że projekt Strategii Walki z Rakiem na lata 2015-2024 (tzw. Cancer Plan), nad którym pracowało ok. 200 lekarzy, prawników i ekspertów ochrony zdrowia, już prawie 6 miesięcy leży w szufladzie resortu zdrowia. Widocznie resort woli forsować swój pomysł na kolejny mikro element tej układanki, niż większy jej obszar, który zbliżyłby nas do obrazu końcowego. Skoro go nie znamy, to trzeba tylko układać, układać i układać.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »