Nauczyliśmy się liczyć

/appFiles/site_102/images/autor/KIlBurCXVDgYxek.jpeg

Autor: Janusz Atłachowicz

Dodano: 27 października 2014

W systemie ochrony zdrowia funkcjonuję od 1993 roku. W porównaniu do stażu kolegi ze szpitala klinicznego w Lublinie, który jest jego dyrektorem 30 lat, to nie jest dużo. Mam swoje przeświadczenie, nie wiem do końca, czy zasadne, że system ten jest mi znany. Przynajmniej w zakresie szpitalnictwa.

Szpitale pochłaniają ponad 45% wartości budżetu NFZ. Wprawdzie w założeniach reformy z 1999 roku, to podstawowa opieka zdrowotna, miała być podstawą systemu. To do niej miało trafiać ok. 20% budżetu publicznego płatnika. Jednak tak się nie stało.

NFZ przeznacza na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej tylko ponad 12% swojego budżetu. Do dzisiaj nie udało się osiągnąć liczby 20 tysięcy lekarzy rodzinnych, mimo, że od początku reformy minęło właśnie 15 lat. W ogóle w tym roku mamy same rocznice. 25 lat od transformacji ustrojowej. 10 lat naszego funkcjonowania w Unii Europejskiej. I 15 lat od początku, trwającej, i nadal nie dokończonej, reformy systemu ochrony zdrowia.

Podejmowano próby podsumowania tego okresu oraz jego oceny. Co się udało, a czego, nie udało się dokonać w tym okresie. Ocena zależała głównie od tego, kto jej dokonywał. Inne zdanie mieli ci, co są obecnie u steru władzy i ten system tworzą. W ich ocenie jest więcej pozytywów.

Oceny przedstawicieli podmiotów leczniczych były bardziej krytyczne i wskazywały, co w systemie funkcjonuje źle. Według mnie źle się dzieje, że naprawy, korekty funkcjonowania systemu dokonuje się bardzo wybiórczo - cząstkowo. Brak sprawdzenia - symulacji, jak proponowane zmiany wpłyną na funkcjonowanie całego systemu. Wracając do oceny minionych 15 lat ciągłej reformy systemu, uważam za pozytywne to, że wszyscy jego uczestnicy nauczyli się liczy. Na pewno nie była to umiejętność tak powszechna w minionym, mam nadzieję, systemie budżetowym.

Za namową pani redaktor, aspiruję do grupy osób, które prowadzą blog. Zobaczymy, czy się sprawdzę w tej roli. Ocena należy do Państwa. Liczę na uwagi i krytyczną ocenę.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »