Diabeł onkologiczny i kolejkowy

Podobno diabeł tkwi w szczegółach. Rozporządzenia wykonawcze są takimi szczegółami wobec ustaw, które wprowadziły pakiety onkologiczny i kolejkowy. A tych rozporządzeń niestety brak. Jak można w takim razie, przygotować się do wejścia w życie, od nowego roku, tych przepisów?

Zarządzający dużą przychodnią w mieście wojewódzkim (26 poradni) żartobliwie odpowiada, że jako karny żołnierz jest za głupi, aby pojąć zamysł wodza. Siedzi w okopach i czeka na bardziej zrozumiałe rozkazy. Brak szczegółowych wytycznych powoduje, że trudno się przygotować. Bo np. nie wie, czy „osobna”, onkologiczna kolejka będzie miała zastosowanie w ogonku do endokrynologa? Do większości poradni są kolejki i uprawnieni do korzystania z usług poza kolejnością. Teraz dołożono kolejną, „uprzywilejowaną kolejkę”.

Na pytanie, z której kolejki pacjent „pojedzie pierwszy” – odpowiedzi brak. Na pewno nie dają jej wprowadzone ustawy. Biorąc pod uwagę zamieszanie związane ze zmianą rządu, a tym samym pewnie i ministra zdrowia, może się zdarzyć, że rozporządzenia ukażą się krótko przed końcem roku. I będziemy mieli „bal”. Pacjenci oddziałów onkologii, już w pierwszym, no może w drugim dniu nowego roku, mogą prosić o wystawienie paszportu onkologicznego.

Tacy pacjenci powinni mieć dostęp do koordynatora leczenia i koordynowaną opiekę onkologiczną, by nie czekać i nie prosić się o chemię, radioterapię itp. To jak najbardziej pragmatyczne działanie ze strony pacjentów. Przynajmniej tych, którzy potrafią w tym galimatiasie przepisów, doczytać się swoich uprawnień, i co ważniejsze, próbować ich dochodzić. Środki masowego przekazu zrobiły swoje - przekazały do publicznej wiadomości korzyści, jakie pacjenci odniosą z wprowadzonych pakietów.

Chwaliło się tym też Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci nie czytają ustaw i rozporządzeń, bo nie muszą. Jednak oczekiwania będą mieli, wg mnie zasadne, bo wynikające z obowiązujących przepisów.

Tak się jakoś złożyło, że za kadencji byłej pani minister zdrowia Ewy Kopacz uchwalono prawo farmaceutyczne bez aktów wykonawczych i zostawiono z tym ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Teraz minister doprowadził do uchwalenia pakietu onkologicznego i …. , kogo zostawi z tym diabłem, czyli szczegółami?

Słowa kluczowe:
pakiet kolejkowy

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »