Czy NFZ ogłosi konkursy na udzielanie świadczeń w 2015 roku.

/appFiles/site_102/images/autor/xHmZKONdJqgLRhB.jpeg

Autor: Gabriela Jędrys

Dodano:

Czy NFZ ogłosi konkursy na udzielanie świadczeń w 2015 roku.

Wiele osób zadaje mi pytanie, czy NFZ ogłosi w tym roku konkursy na udzielanie świadczeń w tych rodzajach świadczeń, w których umowy wygasają w 2015 r.

Fundusz może przedłużyć obowiązywanie tych umów do czerwca 2016 roku na podstawie art. 23 ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach, co tym razem będzie zgodne z prawem, w przeciwieństwie do aneksów podpisywanych w ubiegłym roku do umów, które miały wygasnąć po 31 grudnia 2014 r. Pisałam o tym obszernie na mojej stronie: www.umowynfz.pl

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>> 

Jakkolwiek będzie, postępowania w 2015 roku toczyłyby się na dotychczasowych zasadach, z niewielkimi jednakże zmianami.

W dniu 22 grudnia 2014 r. Minister Zdrowia opublikował rozporządzenie w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, jej zadań oraz trybu pracy. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

W § 3 ust. 2 pkt 5) tego rozporządzenia czytamy, że ogłoszenie NFZ o postępowaniu w trybie konkursu ofert zawierać ma nie tylko określenie wartości zamówienia, czyli kwotę, jaką NFZ przeznaczy na zakup świadczeń w danym rodzaju, ale i określenie maksymalnej liczby umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które zostaną zawarte po przeprowadzeniu tego postępowania, zgodnie z planem finansowym oddziału i planem zakupu świadczeń opieki zdrowotnej.

Czy wobec tego z góry będzie wiadomo ilu świadczeniodawców będzie udzielało świadczeń w ramach umów z NFZ, a zatem gdzie nastąpi tzw. „linia odcięcia” w rankingu ofert w konkursie ?

Tyle, że dalej nie ma żadnych zasad na temat podziału środków przez NFZ pomiędzy oferentów. Być może Fundusz podzieli więc te środki po równo pomiędzy wszystkich świadczeniodawców, a może uwzględni potencjał świadczeniodawcy , albo pierwszym w rankingu przyzna największe limity świadczeń, a reszta otrzyma „resztki”, które sprawią że realizacja umowy stanie się ekonomicznie całkowicie nieopłacalna?

Wszak użyte w rozporządzeniu słowa „maksymalna liczba umów” oznacza, że Fundusz może ich zawrzeć mniej niż zaplanował.

Słowa kluczowe:
NFZ

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015 w ochronie zdrowia-praktyczne warsztaty

Warszawa 27.listopada.2017

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015 w ochronie zdrowia

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie