Czy NFZ ogłosi konkursy na udzielanie świadczeń w 2015 roku.

Wiele osób zadaje mi pytanie, czy NFZ ogłosi w tym roku konkursy na udzielanie świadczeń w tych rodzajach świadczeń, w których umowy wygasają w 2015 r.

Fundusz może przedłużyć obowiązywanie tych umów do czerwca 2016 roku na podstawie art. 23 ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach, co tym razem będzie zgodne z prawem, w przeciwieństwie do aneksów podpisywanych w ubiegłym roku do umów, które miały wygasnąć po 31 grudnia 2014 r. Pisałam o tym obszernie na mojej stronie: www.umowynfz.pl

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>> 

Jakkolwiek będzie, postępowania w 2015 roku toczyłyby się na dotychczasowych zasadach, z niewielkimi jednakże zmianami.

W dniu 22 grudnia 2014 r. Minister Zdrowia opublikował rozporządzenie w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, jej zadań oraz trybu pracy. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

W § 3 ust. 2 pkt 5) tego rozporządzenia czytamy, że ogłoszenie NFZ o postępowaniu w trybie konkursu ofert zawierać ma nie tylko określenie wartości zamówienia, czyli kwotę, jaką NFZ przeznaczy na zakup świadczeń w danym rodzaju, ale i określenie maksymalnej liczby umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które zostaną zawarte po przeprowadzeniu tego postępowania, zgodnie z planem finansowym oddziału i planem zakupu świadczeń opieki zdrowotnej.

Czy wobec tego z góry będzie wiadomo ilu świadczeniodawców będzie udzielało świadczeń w ramach umów z NFZ, a zatem gdzie nastąpi tzw. „linia odcięcia” w rankingu ofert w konkursie ?

Tyle, że dalej nie ma żadnych zasad na temat podziału środków przez NFZ pomiędzy oferentów. Być może Fundusz podzieli więc te środki po równo pomiędzy wszystkich świadczeniodawców, a może uwzględni potencjał świadczeniodawcy , albo pierwszym w rankingu przyzna największe limity świadczeń, a reszta otrzyma „resztki”, które sprawią że realizacja umowy stanie się ekonomicznie całkowicie nieopłacalna?

Wszak użyte w rozporządzeniu słowa „maksymalna liczba umów” oznacza, że Fundusz może ich zawrzeć mniej niż zaplanował.

Autor: Gabriela Jędrys
Słowa kluczowe:
NFZ

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy