Ograniczenie konkurencji na rynku usług medycznych

Planujesz zmiany, większe inwestycje, zamierzasz założyć szpital? No to się pospiesz. Jeżeli prowadzisz działalność leczniczą, zwróć uwagę na nowy art. 95 d ustawy o świadczeniach. Właściwie powinien się znaleźć w ustawie o działalności leczniczej, bo wcale nie dotyczy świadczeniodawców NFZ, ale wszystkich podmiotów leczniczych, które zamierzają prowadzić lub prowadzą działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne albo w zakresie ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych.

Data 22 lipca kojarzy się nie najlepiej w historii naszego kraju, bo głównie z rokiem 1944 i Manifestem Lipcowym. Ewentualnie z Zakładami Przemysłu Cukierniczego „ Im. 22 lipca”, czyli z poprzednią nazwą Wedla. Mnie będzie się jeszcze kojarzyć z wprowadzeniem ograniczenia konkurencji na rynku usług medycznych, bo właśnie 22 lipca 2014 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zawierająca kontrowersyjny przepis.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Do tej pory każdy podmiot, który chciał rozpocząć prowadzenie takiej działalności, albo rozszerzyć jej zakres, o ile spełniał wymagania i potrafił to wykazać, składał wniosek do rejestru podmiotów leczniczych i otrzymywał decyzję od wojewody, po której mógł rozpoczynać działalność.

Za około półtora roku, od 30 czerwca 2016 roku nie będzie to już możliwe. Zanim rozpoczniesz prowadzenie działalności, albo jeśli zechcesz otworzyć nowe oddziały w szpitalu, czy nowe poradnie w swojej przychodni, a nawet wtedy, kiedy zechcesz poczynić inwestycje np. w budynki lub sprzęt o wartości 2- 3 milionów złotych, będziesz musiał uzyskać za 4000 zł od wojewody pozytywną opinię o celowości utworzenia na obszarze województwa nowego podmiotu leczniczego lub nowych jednostek lub komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, który już prowadzisz. Przewidziany jest cały tryb uzyskiwania opinii, w którym swoją opinię wyda nawet dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, bez względu na to czy zamierzasz zawrzeć umowę z NFZ, czy nie i nie ma mowy o opinii negatywnej, czyli odmownej, trybie odwoławczym, itp.

Czy to znaczy, ze na pewno uzyskasz pozytywną opinię wojewody? Nie możesz mieć takiej pewności. Jeżeli wojewoda uzna, że w województwie jest wystarczająco dużo szpitali i przychodni, które jego zdaniem w dostateczny sposób zapewniają opiekę zdrowotną na danym ternie, wyda opinię negatywną.

A smaczku całej sprawie dodaje fakt, że wojewoda jest organem założycielskim wielu podmiotów leczniczych, dla których te nowopowstające są zdecydowaną konkurencją.

Autor: Gabriela Jędrys

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »