Dokąd zmierza informatyzacja ochrony zdrowia

Informatyzacja opieki zdrowotnej znalazła się na zakręcie. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia nie zakończyło Projektu P1 w terminie. Poszczególne części projektu są co prawda gotowe, ale nie udało się ich zintegrować. Zmieniono więc formułę realizacyjną projektu.

Projekt zostanie podzielony na dwie fazy. Pierwsza faza będzie polegać na wytworzeniu poszczególnych podsystemów i została zakończona. Druga faza, która miałaby być finansowana ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej. Będzie polegać na integracji i wdrożeniu produkcyjnym tych podsystemów.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Pierwotnie rozważano możliwość sfinansowania zakończenia projektu ze środków budżetowych. Ostatecznie zdecydowano się zaproponować Komisji Europejskiej realizację II fazy projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. CSIOZ nie będzie więc obciążać budżetu krajowego całkowitymi kosztami związanymi z kontynuacją realizacji projektu.

Brakuje jądra systemu, tzw. szyny integracyjnej oraz systemu administracji. Miały one być wytworzone już w 2014 roku. Jednak kolejnych dwóch wykonawców nie podołało temu zadaniu. Za pomocą tych narzędzi oraz wcześniej przygotowanych podsystemów udostępnione mają zostać takie funkcjonalności jak e-recepta czy Internetowe Konto Pacjenta.

Do końca 2015 r. Centrum Projektów Polska Cyfrowa zatwierdziło w ramach Projektu P1 jako kwalifikowalne wydatki na sumę ponad 467 mln zł. Jest duża determinacja, aby podjąć takie działania minimalizujące ryzyko zwrotu tych środków.  

CSIOZ złożyło poszczególnym wykonawcom oświadczenia o odstąpieniu od umowy natomiast z jednym trwają rozmowy na temat rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Wykonawcy tzw. szyny integracyjnej nie otrzymali wynagrodzenia. Umowy były tak skonstruowane, aby maksymalnie chronić interes skarbu państwa. Na obecnym etapie jest jeszcze zbyt wcześnie żeby przesądzać na temat ostatecznego kształtu zakończenia współpracy z dotychczasowymi wykonawcami.

W tym roku CSIOZ zamierza skupić się na weryfikacji kilkunastu standardów elektronicznych dokumentów medycznych.

Autor: Krzysztof Nyczaj

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »