Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Procedura edukacyjna dotycząca tężca – choroby układu nerwowego

Autor:
Monika Dłużewska

Dodano: 2 maja 2023
Monika  Dłużewska
Monika Dłużewska
Epidemiolog w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, absolwentka Wydziału Lekarskiego w Zakresie Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej w Łodzi, Studium Podyplomowego Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki w Opiece Zdrowotnej (Szkoła Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz studiów specjalizacyjnych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy-Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Więcej o autorze »
procedura 3

Procedura edukacyjna dotycząca tężca dla pacjentów i personelu medycznego jest prowadzona przez personel zatrudniony w placówce, a nadzorowana jest przez kierownika podmiotu lub osobę przez niego wyznaczoną. Celem procedury jest rozpowszechnianie działań edukacyjnych na temat tężca.

Procedura zawiera informacje na temat choroby tężca, w tym opis toksyny tężcowej, która jest głównym czynnikiem patogenności tej choroby. Omówione są również miejsca bytowania bakterii tężca i wrota zakażenia. Czynniki sprzyjające zakażeniu to m.in. warunki beztlenowe w skaleczonym miejscu, rana głęboka, rana szarpana, ostatnie szczepienie przeciw tężcowi wykonane ok. 8 lat temu oraz ugryzienie przez zwierzę. Okres wylęgania tężca wynosi od 2 do 14 dni.

Opisane są również symptomy tężca, w tym początkowe objawy, takie jak rozbicie, bezsenność, bóle głowy, ból tułowia, przeczulica, które często atakują kończyny dolne, brzuch i tułów. Kolejne objawy to skurcze mięśni, szczękościsk, napadowe drgawki-prężenie, porażenie mięśni mimicznych twarzy, napady duszności, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia ciśnienia krwi, zaburzenia krążenia obwodowego, potliwość. Choroba często kończy się śmiercią chorego.

Diagnostyka tężca opiera się na dokładnym wywiadzie lekarza z pacjentem, badaniach serologicznych i bakteriologicznych oraz obrazie klinicznym choroby. Istnieją trzy rodzaje tężca: lekki, umiarkowany i ciężki.

W celu profilaktyki tężca zaleca się przeprowadzenie szczepień przeciwtężcowych, szczególnie u dzieci, które powinny być szczepione według kalendarza szczepień: szczepienie podstawowe (4 dawki szczepionki skojarzonej), szczepienie przypominające - I dawka w 6 roku życia oraz 14 roku życia – II dawka przypominająca, 19 rok życia – III dawka przypominająca. Istnieją również szczepienia poekspozycyjne, wykonywane po narażeniu na czynnik zakażający.

Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera