Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Procedura wspomagania ECMO dla pacjentów z COVID-19

Autor:
Bartłomiej Rawski

Dodano: 11 stycznia 2021
Bartłomiej  Rawski
Bartłomiej Rawski
Specjalista epidemiolog. Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Zakres zainteresowań zawodowych oraz naukowych to epidemiologia infekcyjna obejmująca choroby zakaźne oraz tropikalne, a także zdrowie publiczne i medycyna zapobiegawcza. Jako epidemiolog specjalizuję się w medycynie podróży oraz wakcynologii.
Więcej o autorze »
procedura 5

COVID-19 jest nową, wysoce zakaźną chorobą atakującą głównie pęcherzyki płucne, która niszczy przede wszystkim płuca krytycznie chorych pacjentów i doprowadza do niewydolności oddechowej. Przed zastosowaniem ciągłego pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO) personel medyczny powinien zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie: czas i sposób interwencji, antykoagulacja i krwawienia, współdziałanie z mechaniczną wentylacją, zastosowanie ECMO u pacjenta przytomnego, wczesna rehabilitacja i strategia leczenia powikłań.

Wielu pacjentów wymaga w trakcie leczenia COVID-19 zastosowania wspomagania ECMO, dlatego bardzo ważna jest znajomość wszystkich aspektów z tym związanych. Ich przybliżenie personelowi medycznego jest celem procedury. Właściwe wykorzystanie aparatury i przeprowadzenie wspomagania ECMO powoduje, że rosną szanse poprawy stanu klinicznego pacjenta i wyleczenie z COVID-19.

Pozostało jeszcze 93 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

wiper-pixel