Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Procedura dotycząca problemu lekomanii u Polaków w następstwie pandemii

Autor:
Monika Dłużewska

Dodano: 1 czerwca 2022
Monika  Dłużewska
Monika Dłużewska
Epidemiolog w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, absolwentka Wydziału Lekarskiego w Zakresie Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej w Łodzi, Studium Podyplomowego Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki w Opiece Zdrowotnej (Szkoła Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz studiów specjalizacyjnych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy-Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Więcej o autorze »
procedura 1

Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na psychikę ludzką. Długotrwały stres, ograniczenie kontaktów międzyludzkich, utrata możliwości zarobkowych, śmierć bliskich w wyniku COVID-19 i powikłań z nią związanych, odbiły się destrukcyjnie na psychice. Czynniki te leżą u podłoża wielu chorób psychosomatycznych, których objawy wycisza się/reguluje farmakoterapią. Pacjenci do tej pory często uskarżają się na zaburzenia snu, nastroju, bezsenność, spadek napędu psychoruchowego, a nawet poczucie wewnętrznego bólu.

W takich sytuacjach często bez zastanowienia sięgają po leki, których niekontrolowane stosowanie może skutkować zależnością lekową (lekomanią).

Celem procedury jest nakreślenie lekomanii jako problemu zdrowotnego Polaków w następstwie pandemii COVID-19, co może być przydatnym materiałem edukacyjnym dla personelu podmiotu leczniczego.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera