Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz aktualności i zalecenia rządowych instytucji związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi.

Kontrola realizacji szczepień przeciw COVID-19

Trwa kontrola realizacji szczepień m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zlecona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego. Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał pilnych wyjaśnień od podmiotów, w których pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania zasad kolejności przeprowadzania szczepień.

Wydłużono termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień przeciw COVID-19  

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin zapisywania się pracowników medycznych i niemedycznych szpitali węzłowych oraz innych jednostek, w tym między innymi aptek, na szczepienie przeciw COVID-19. Do 28 grudnia szpitale węzłowe mają czas na zebranie list chętnych na szczepienie. Osoby te muszą być zatrudnione w placówkach wytypowanych do szczepienia w etapie „0” oraz muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Aktualny wykaz (stan na 18.12.2020 r.) szpitali węzłowych jest dostępny tutaj. W tzw. etapie „0” uprawnieni do szczepienia w szpitalach węzłowych są (stan na 18.12.2020 r.): pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki; pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych; osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów; personel niemedyczny, czyli administracyjny, pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariusze, stażyści itp.) tych placówek.

Dodatkowe ograniczenia od 28 grudnia do 17 stycznia

Rząd przedłuża etap odpowiedzialności i wprowadza dodatkowe ograniczenia od 28 grudnia do 17 stycznia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Co się zmieni? Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe; Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze; Zamknięte stoki narciarskie; Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego; 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym; 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6:00 w całym kraju zakaz przemieszczania się; wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Rząd przedłuża także dotychczasowe zasady i ograniczenia: Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie); Ograniczenia w transporcie zbiorowym:  - 50% liczby miejsc siedzących, albo - 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2; Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób; Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji; Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki; Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2; Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00; Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz; Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Do 20 grudnia trwa nabór kadry medycznej na szczepienia przeciw COVID-19

Pierwszą grupą osób, które w tzw. etapie 0 będą mogły skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 są: • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Do 20 grudnia trwa nabór na szczepienia dla tej grupy osób. W tym celu kadra medyczna może zgłaszać się do 509 szpitali węzłowych na terenie całej Polski. Jeżeli producent szczepionki dotrzyma deklaracji, to szczepienia grupy "0" rozpoczną się jeszcze w grudniu tego roku.

Ruszyła infolinia o szczepieniach przeciwko COVID-19

Rząd uruchomił specjalną infolinię, za pośrednictwem której można uzyskać informacje o tematach związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19. W momencie uruchomienia procesu szczepień, przez infolinię będzie można również zarejestrować się na szczepienie. Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną.   Pytania można kierować, dzwoniąc pod numer 989 (z zagranicy lub gdy operator nie obsługuje numerów specjalnych, dzwoniąc na numer 22 62 62 989). Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień

Szczepienia będą jednym z największych wyzwań logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków. Właśnie dlatego rząd przyjął – po szerokich konsultacjach społecznych i eksperckich – Narodowy Program Szczepień. Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat: skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, procesu zakupów i finansowania, dystrybucji i logistyki, zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień, kolejności szczepień, komunikacji i edukacji publicznej, monitorowania przebiegu programu, podmiotów zaangażowanych w program. Dzięki konsultacjom do Programu wprowadzono kilka istotnych zmian. W organizację transportu i promowanie szczepień zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego. Wskazano priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli – nauczyciele mają być szczepieni w I etapie. Pojawiły się też zapisy dotyczące funduszu kompensacyjnego (szczegółowe zasady zostaną określone w ustawie). Efektem konsultacji jest też liberalizacja zasad naboru punktów szczepień. Po analizie wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły do Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Zdrowia, a także po konsultacjach z ekspertami, projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w możliwie jak najkrótszym czasie, darmowych, dobrowolnych, łatwo dostępnych. Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Zmiany w naborze do Narodowego Programu Szczepień

NFZ ogłosił zmiany dotyczące warunków naboru dla placówek POZ, które mają zachęcić do zgłaszania się. Złagodzono wymóg liczby dni w tygodniu, gdy prowadzone będą szczepienia, a także liczbę szczepień wykonywanych w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek POZ. Także wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący nie będzie wymagane dla placówek POZ. Zmiany w ogłoszeniu wypracowano wspólnie ze środowiskiem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, podczas konsultacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Pozostałe warunki i zasady naboru pozostają bez zmian. Formularze zgłoszeniowe do programu NFZ przyjmuje do piątku, 11 grudnia. Placówki, które już złożyły formularz zgłoszeniowy, mogą złożyć go ponownie uwzględniając zmianę wymaganych warunków.

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię. Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w najkrótszym czasie, darmowych, dobrowolnych i łatwo dostępnych. Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień. Propozycje zmian w programie szczepień będzie można przesyłać pod adresem: [email protected]. Przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną. Wszystko po to, aby zachęcić do szczepień jak największą liczbę obywateli. Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić: stacjonarnie w placówkach POZ, stacjonarnie w innych placówkach medycznych, przez mobilne zespoły szczepiące, w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych. Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej. Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską. Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku.

Nabór placówek, które będą szczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Narodowy Fundusz Zdrowia do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, zwłaszcza tych, które mają już umowę z NFZ na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Placówki, które mogą zgłosić się do programu, muszą spełnić kilka podstawowych warunków. Wśród nich m.in.: prowadzić działalność w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie) lub na miejscu u pacjenta, dysponować kadrą i warunkami lokalowymi pozwalającymi na przeprowadzenie szczepień, zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia. Żeby przystąpić do programu, do 11 grudnia 2020 r. należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy i spełnić wymagania opisane w ogłoszeniu o naborze. W pierwszej kolejności do programu będą zakwalifikowane placówki POZ, które mają już umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpatrywanie wniosków potrwa do 17 grudnia 2020 r. Placówki, które pozytywnie przejdą kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i będą dołączone do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ przy udziale wojewodów. Fundusz nie wyklucza przeprowadzenia dodatkowych naborów, jeśli będzie taka potrzeba. Do programu zakwalifikuje się placówka, która zadeklaruje wykonywanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu przez jeden zespół szczepiący, oraz zdolność do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu. Placówka, która stara się o dołączenie do programu, musi również mieć zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień. Możliwe jest także zorganizowanie transportu z miejsca pobytu pacjenta do punktu szczepień i z powrotem, gdy stan pacjenta uniemożliwia mu dotarcie do punktu szczepień. Każdy zespół szczepiący musi składać się z: lekarza, pielęgniarki, położnej lub higienistki szkolnej bądź osoby wykonującej inny zawód medyczny, która posiadająca niezbędne uprawnienia i kwalifikacje. O zakwalifikowaniu pacjenta do szczepienia i jego zaszczepienia decyduje lekarz. Każda placówka zakwalifikowana do programu musi ściśle przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Placówki szczepiące otrzymają wynagrodzenie. Obejmie ono szczepienie na miejscu w warunkach ambulatoryjnych, szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta oraz koszty transportu pacjenta domu do punktu szczepień i z powrotem. Wykonane szczepienie musi być potwierdzone w karcie szczepienia. Fundusz rozliczy szczepienie tylko po zaszczepieniu i wypełnieniu karty szczepienia. Formularz zgłoszenia jest dostępny tutaj>>

Podpisano umowy na zakup szczepionek przeciwko COVID-19

Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera