Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz aktualności i zalecenia rządowych instytucji związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi.

Codzienne raporty zakażeń na rządowej stronie internetowej

Dostępna jest już strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń w skali kraju, województw i powiatów. Dane pochodzą z elektronicznego systemu EWP, na którym od 24 listopada bazują dzienne statystyki zachorowań podawane przez resort zdrowia.

Nowe standardy opieki w izolatoriach

Zaostrzono regulacje dotyczące opieki medycznej sprawowanej nad osobą izolowaną, dla której ocena skalą poziomu samodzielności (skalą Barthel) jest niższa niż 80 punktów. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, która weszła w życie 18 listopada.

Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

Nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie EWP i mających nałożoną kwarantannę, to +48 22 25 71 145.

Nowe zasady kwarantanny dla pracowników ochrony zdrowia

W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy medyczni, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Jakie muszą spełnić warunki?

Polska przygotowuje się na zakup i przyjęcie szczepionki na COVID-19

Komisja Europejska podpisze umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. Skuteczność – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki zawartym umowom, Polska otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne. Oto szczegóły.

Blisko 20 tys. żołnierzy wesprze walkę z koronawirusem

Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń nie mniej niż 20 tys. żołnierzy będzie pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Sprawdź, co będzie głównym zadaniem wojskowych.

Co lekarz powinien powiedzieć pacjentowi, zlecając test na koronawirusa

Zlecenie (zlecenie badania wprowadzone w gabinet.gov.pl lub – jeżeli lekarz nie ma dostępu do gabinet.gov.pl - przez sanepid w EWP) jest w systemie elektronicznym widoczne dla obsługi wszystkich punktów mobilnych. Nie ma potrzeby go drukować czy zapisywać jego numeru. Z takim zleceniem badanie jest bezpłatne. Jakie jeszcze informacje lekarz powinien przekazać pacjentowi?

Jakie są zasady działania placówek dla seniorów w czasie pandemii

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych korzystających m.in. z usług opiekuńczych czy uczęszczających do placówek „Senior+” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zaktualizowane instrukcje i zasady działania w czasie pandemii. Poznaj zasady działania w czasie pandemii.

Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wystawią test na koronawirusa

Lekarze oraz felczerzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz udzielający świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, w przypadku gdy zgłosi się do nich pacjent podejrzany lub chory na COVID-19, będą mogli zlecić mu na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku koronawirusa. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W wyniku ich wprowadzenia uprawnienia do skierowania pacjenta podejrzanego lub chorego na COVID-19 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa. Projekt zmian rozporządzenia trafił do konsultacji. 

Studenci zaliczą zajęcia, pracując na rzecz walki z koronawirusem

Od 30 października 2020 r. obowiązuje rozporządzenie o zmianie rozporządzenia w sprawie studiów. Uczelnie mają teraz możliwość wprowadzenia zmian w programach studiów w taki sposób, by chętni studenci mogli uzyskać zaliczenie określonych zajęć, w tym praktyk zawodowych, pracując w podmiotach zaangażowanych w zwalczanie zakażenia koronawirusem.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera