Procedura mycia rąk z listą audytującą
Dostępna jest już strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń w skali kraju, województw i powiatów. Dane pochodzą z elektronicznego systemu EWP, na którym od 24 listopada bazują dzienne statystyki zachorowań podawane przez resort zdrowia.
Zaostrzono regulacje dotyczące opieki medycznej sprawowanej nad osobą izolowaną, dla której ocena skalą poziomu samodzielności (skalą Barthel) jest niższa niż 80 punktów. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, która weszła w życie 18 listopada.
Nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie EWP i mających nałożoną kwarantannę, to +48 22 25 71 145.
W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy medyczni, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Jakie muszą spełnić warunki?
Komisja Europejska podpisze umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. Skuteczność – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki zawartym umowom, Polska otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne. Oto szczegóły.
Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń nie mniej niż 20 tys. żołnierzy będzie pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Sprawdź, co będzie głównym zadaniem wojskowych.
Zlecenie (zlecenie badania wprowadzone w gabinet.gov.pl lub – jeżeli lekarz nie ma dostępu do gabinet.gov.pl - przez sanepid w EWP) jest w systemie elektronicznym widoczne dla obsługi wszystkich punktów mobilnych. Nie ma potrzeby go drukować czy zapisywać jego numeru. Z takim zleceniem badanie jest bezpłatne. Jakie jeszcze informacje lekarz powinien przekazać pacjentowi?
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych korzystających m.in. z usług opiekuńczych czy uczęszczających do placówek „Senior+” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zaktualizowane instrukcje i zasady działania w czasie pandemii. Poznaj zasady działania w czasie pandemii.
Lekarze oraz felczerzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz udzielający świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, w przypadku gdy zgłosi się do nich pacjent podejrzany lub chory na COVID-19, będą mogli zlecić mu na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku koronawirusa. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W wyniku ich wprowadzenia uprawnienia do skierowania pacjenta podejrzanego lub chorego na COVID-19 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa. Projekt zmian rozporządzenia trafił do konsultacji.
Od 30 października 2020 r. obowiązuje rozporządzenie o zmianie rozporządzenia w sprawie studiów. Uczelnie mają teraz możliwość wprowadzenia zmian w programach studiów w taki sposób, by chętni studenci mogli uzyskać zaliczenie określonych zajęć, w tym praktyk zawodowych, pracując w podmiotach zaangażowanych w zwalczanie zakażenia koronawirusem.