Procedura mycia rąk z listą audytującą
Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z 26 października 2020 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2021, opublikowanym w Dzienniku Ustaw, jest już Program Szczepień Ochronnych na rok 2021.
W Sejmie złożono poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Projekt zakłada cofnięcie decyzji związanej z wypłacaniem wyższych stawek medykom pracującym z pacjentami chorymi na COVID-19.
Felczerzy będą mieć takie same prawa i obowiązki w opiece nad pacjentami z koronawirusem, co lekarze – tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.
Od soboty 24 października całą Polskę objęto obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znalazły się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.
Od 1 września 2020 r. skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlegają m.in. inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi, na których przebieg ma wpływ zakażenie lub zachorowanie na chorobę zakaźną będącą przyczyną epidemii lub orzeczona choroba przewlekła ma wpływ na przebieg lub zachorowanie na chorobę zakaźną.
O czas trwania zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz o kolejne 90 dni od dnia jego odwołania można przedłużyć umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną na najwyższe stanowiska w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą - tak zakłada nowelizacja ustawy o działalności leczniczej.
Podmioty lecznicze, które odgórną decyzją sanepidu lub wojewody będą musiały przestać lub ograniczyć udzielanie świadczeń ze względu na sytuację epidemiczną, otrzymają wynagrodzenia w formie zaliczek – tak wynika ze znowelizowanego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Podjęto decyzję o rozpoczęciu przygotowania szpitala tymczasowego. Pierwsza tego typu placówka powstanie na Stadionie PGE Narodowy. Będzie to filia warszawskiego szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej. W pierwszym etapie, szpital będzie mógł przyjąć pół tysiąca pacjentów z COVID-19.
Zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia Polakom w walce z pandemią koronawirusa to cel rządzących, dlatego pojawiły się plany podwojenia obecnej liczby łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19, budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim oraz włączenia prywatnego lecznictwa do walki z pandemią koronawirusa.
Ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenia udzielanie świadcze ń wykonywanych planowo w szpitalach – takie zalecenie wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. Decyzja ma na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się COVID-19 i zapewnienie dodatkowych łózek dla pacjent ó w wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.