Procedura mycia rąk z listą audytującą
NFZ nie zamierza po 30 czerwca 2021 r. przedłużyć współpracy z częścią przychodni POZ w Polsce, które udzielają powyżej 90% teleporad. Jak zapewnia, pacjenci tych placówek nie pozostaną bez opieki. Oddziały wojewódzkie NFZ, w których miały miejsce przypadki nadużywania teleporad, przygotowały wykazy placówek (m.in. inne poradnie POZ w najbliższej okolicy oraz placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), które udzielą pacjentom niezbędnej pomocy medycznej od 1 lipca 2021 r. Z wykazów pacjenci dowiedzą się, czy jego POZ jest na liście poradni, z którymi NFZ nie przedłuży umowy oraz gdzie najbliżej i najszybciej otrzyma niezbędną pomoc medyczną. NFZ decyzję argumentuje faktem, że udzielanie teleporad w części POZ w Polsce na poziomie ponad 90% nie mogło zagwarantować bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentami.
Ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych to cel pilotażu „Profilaktyka 40 PLUS” – programu Polskiego Ładu, który ma ruszyć w lipcu 2021 r., a zakończyć w grudniu 2021 r. W związku z tym minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”. Program pilotażowy zakłada, że pacjent będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza. Chodzi o badania diagnostyczne w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Uczestnictwo w programie pilotażowym będzie dobrowolne i jednorazowe. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zawierał ze świadczeniodawcą umowę o realizację programu pilotażowego na podstawie wniosku, zawierającego informacje o spełnianiu określonych wymagań. Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zwierał będzie badanie biochemiczne, w tym: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowy we krwi oraz krew utajona w kale – metodą immunochemiczną. Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawierał będzie ww. badanie biochemiczne poszerzone o PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Natomiast pakiet wspólny będzie zawierał pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca. Podmiotem zobowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu pilotażowego jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Czytaj także: Od 1 lipca ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”>> Pobierz plakat: 10 najważniejszych zmian w ochronie zdrowia, które wprowadzi program „Polski Ład”>>
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 6 czerwca w spotkaniach i zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Rząd przywraca również możliwość organizowania targów, kongresów i konferencji w ścisłym reżimie sanitarnym. Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi w dwóch etapach: od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia.
Od 1 czerwca polska będzie mogła podłączyć się do systemu Unijnych Certyfikatów Covid, które ułatwią podróżowanie po UE w czasie epidemii. Pełne uruchomienie systemu dla krajów UE nastąpi 1 lipca. Pozytywnie zweryfikowano, że wystawiane w Polsce kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi UE i są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich. Polskie kody QR, oprócz informacji o tym, czy osoba jest zaszczepiona, będą uwzględniać również informacje, czy jest (ona) ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny test diagnostyczny pod kątem wykrycia SARS-CoV-2. Cyfrowy Certyfikat Covid w czasie kontroli będzie skanowany; sprawdzany będzie też unikatowy identyfikator. Kod QR dostępny będzie - tak jak do tej pory - w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl), w mobilnych aplikacjach mojeIKP lub mObywatel, czyli w tzw. cyfrowym portfelu. Można go również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń, w maju rząd zamierza łagodzić zasady bezpieczeństwa. W ostatnich dniach znacznie spada liczba zakażeń zakażeń koronawirusem w Polsce. Przyczyniają się do tego odpowiedzialne zachowanie społeczeństwa i coraz większa liczba zaszczepionych osób. Jeżeli trend spadkowy będzie utrzymywał się również w nadchodzących dniach, możliwe będzie luzowanie kolejnych obostrzeń. Rząd planuje otwarcie galerii handlowych, siłowni, restauracji i powrót uczniów do szkół. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Rząd planuje umożliwić organizację szczepień w zakładach pracy. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że 4 maja rozpocznie się rejestracja dla przedsiębiorców, którzy chcą się włączyć do programu i szczepić swoich pracowników. Wkrótce będą opublikowane oficjalne zasady zgłoszeń do programu. O udziale w nim ma decydować kolejność zgłoszeń.
W przypadku ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie każdego pełnoletniego chętnego - tak zakłada nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 20 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W przepisach nie określono jednak, na jakiej zasadzie ma się to odbywać. Część przychodni w takiej sytuacji tworzy listy rezerwowe pacjentów chętnych do szczepień. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Rząd od 26 kwietnia luzuje część obostrzeń w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Ponownie zostaną tam otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe. Pozostałe ograniczenia pozostają przedłużone. W pozostałych 5 województwach (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie) wszystkie dotychczasowe ograniczenia pozostają bez zmian. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Rząd zdecydował o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami. Rząd motywuje te decyzje dużą liczbą zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Podkreśla też, że jest to niezbędne ze względu na wydolność ochrony zdrowia i troskę o życie obywateli. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ» www.gov.pl/koronawirus
Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia. Blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu było ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Wciąż sytuacja jest bardzo trudna i trzeba pamiętać o wydolności ochrony zdrowia. Dlatego rząd zdecydował o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń przez kolejny tydzień. Rząd uzależnia dalsze decyzje od liczby zakażonych, liczby zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»