Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz aktualności i zalecenia rządowych instytucji związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 5. roku życia

Od 15 grudnia 2021 r. rozszerzono grupę osób, u których wykonywane będą szczepienia przeciwko COVID-19, nadając uprawnienia osobom urodzonym w latach 2010–2016, tj. dzieciom, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 5 lat. Zmianę wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 13 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Tylko lekarze zakwalifikują dzieci i młodzież do 15. roku życia do szczepienia przeciwko COVID-19

Od 15 grudnia 2021 r. tylko lekarze mogą przeprowadzać badanie kwalifikacyjne do szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 dzieci do 15. roku życia. Taką zmianę wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 13 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Od 1 marca obowiązek zaszczepienia medyków na COVID-19

Rząd będzie chciał od 1 marca 2022 r. wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Medycy znajdą się w pierwszej grupie, w której zapowiada się – idąc śladem Niemiec, Austrii – wprowadzenie obowiązku szczepień od 1 marca 2022 r. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Od 15 grudnia zmiany w zasadach bezpieczeństwa

W związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń COVID-19 rząd od 15 grudnia wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa – zmienią się limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Kluby nocne i dyskoteki będą zamknięte. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

5 tys. zł dodatku covidowego dla personelu niemedycznego

Od 1 grudnia 2021 r. personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł brutto dodatku covidowego.  Dotyczy to wszystkich osób niewykonujących zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 r. wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz pracowały na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego). Warunkiem otrzymania świadczenia jest też zatrudnienie w placówce medycznej lub w firmie wykonującej usługi na rzecz placówki medycznej, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką, a także umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wykonującą usługi na rzecz tej placówki w dniu zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Od 1 grudnia nowe obostrzenia w związku z wariantem omikron

Zakaz lotów do 7 krajów, nowe limity na weselach, w kinach, kościołach, gastronomii i wydłużenie kwarantanny dla podróżnych ze strefy non-Schengen – to nowe obostrzenia, które będą wprowadzone w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 od 1 grudnia 2021 r.

Paszport covidowy – nowe zalecenia Komisji Europejskiej

Paszport covidowy uprawniający do swobodnej podróży w czasie pandemii ma być ważny do dziewięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepienia – taką rekomendację wydała Komisja Europejska. 

Jak rejestrować dawkę przypominającą szczepienia na COVID-19 w gabinet.gov.pl

Punkty szczepień i placówki POZ wykonujące szczepienia mają obowiązek właściwie ewidencjonować dwa typy dawek w aplikacji gabinet.gov.pl - przypomina Ministerstwo Zdrowia. Poznaj najnowsze zalecenia.

Szczepienie przeciwko COVID dzieci w wieku 5-11 lat – jest rekomendacja EMA

Jak poinformował na Twiterze dr n med. Grzegorz Cessak, farmaceuta, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA), EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Dłuższa ważność certyfikatów po trzeciej dawce szczepienia

Ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) po przyjęciu trzeciej dawki przypominającej od 13 listopada jest wydłużona – taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia. Certyfikat COVID-19 jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – 1 dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce podstawowej opieki zdrowotnej lub punkcie szczepień. Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Do dziś już ponad 1,2 mln osób przyjęło dawkę przypominającą. Osoby z deficytem odporności, które skończyły 12 lat mogą natomiast korzystać z 3 dawki dodatkowej szczepienia przeciw COVID-19 (drugiej w przypadku szczepionki J&J). Jednak w przypadku tych osób, decyzja o wydłużeniu ważności Unijnych Certyfikatów COVID zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera