Procedura mycia rąk z listą audytującą
Okres odbywania obowiązkowej kwarantanny COVID-19 skraca się do 7 dni – zmiany wprowadza nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Decyzja wynika z obserwowanych zmian przebiegu klinicznego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19. Zasadność tej decyzji potwierdzają również zmiany wprowadzane w innych państwach rozwiniętych, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie długość kwarantanny wynosi 7 dni. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Najnowsze dane pokazują, że ostatniej doby na koronawirusa zachorowało ponad 36 tys. osób. Minister zdrowia zwołał konferencję prasową, podczas której zapowiedział przygotowywanie kolejnych łóżek covidowych, po to, żeby szpitale mogły zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania. Adam Niedzielski zapowiedział, że we wskazanych aptekach będą dostępne darmowe testy antygenowe. Planuje się również wdrożenie mechanizmu polegającego na tym, że każdy pacjent powyżej 60 roku życia, który będzie miał pozytywny wynik, będzie mógł być zbadany w ciągu 48 godzin, również w swoim domu, przez lekarza pierwszego kontaktu. Kolejną ze zmian jest skrócenie okresu przebywania w kwarantannie do 7 dni.
Szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Novavax powinna być dostępna w Polsce 21 lutego – zapowiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Dzisiejsze statystyki dotyczące COVID-19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w 5 falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, 19 stycznia podczas konferencji prasowej .
Szczepienia zawsze nas zbliżały – teraz zbliżą nas ponownie – to hasło tegorocznych obchodów XIII Ogólnopolskiego Dnia Szczepień. Ich celem jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom zakaźnym, poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki.
Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw zakłada utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Funduszem Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych będą objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień przeciwko COVID-19 przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 r. oraz powstałe w wyniku innych obowiązkowych szczepień ochronnych od 1 stycznia 2023 r. Wysokość rekompensaty będzie zależała przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu, a decyzję wyda Rzecznik Praw Pacjenta. Maksymalna kwota odszkodowania dla pacjenta wyniesie 100 tys. zł. Przepisy nie przewidują odszkodowań dla bliskich osób za zgon obywatela wskutek przyjęcia szczepionki. Ustawa wchodzi w życie 27 stycznia, a pacjenci mogą wnioskować o przyznanie świadczenia kompensacyjnego od 12 lutego 2022 r. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Od 3 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Choć minister zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu schematów mieszanych preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen, nadal rekomendowanym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa – szczepionka mRNA.
O kolejne 12 miesięcy przedłużono obowiązywanie przepisu § 2 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 31 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania.
Od 1 marca 2022 r. wprowadza się obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 medyków, farmaceutów i studentów medycyny. Zmiany wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Przy typowaniu grup osób zobowiązanych do szczepienia przeciw COVID-19 kierowano się potrzebą zabezpieczenia grup zawodowych strategicznych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadających za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego. Mogą oni również uczestniczyć przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych jak również obsłudze pacjenta. Wprowadzany obowiązek należy wykonać nie później niż do 1 marca 2022 r., przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia. Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 ma także zastosowanie do osób, u których do 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Ponadto osoba legitymująca się certyfikatem o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 może po 30 dniach od uzyskania pozytywnego testu poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw COVID-19. Certyfikat ozdrowieńca nie jest przeciwskazaniem do szczepienia się, a jego termin ważności 180 dni nie ogranicza prawa do wystawienia UCC po szczepieniu przeciw COVID-19. Natomiast obowiązek ten nie będzie miał zastosowania do osób, które mają przeciwwskazana do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»
Od 15 grudnia 2021 r. rozszerzono grupę osób, u których wykonywane będą szczepienia przeciwko COVID-19, nadając uprawnienia osobom urodzonym w latach 2010–2016, tj. dzieciom, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 5 lat. Zmianę wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 13 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»