Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz aktualności i zalecenia rządowych instytucji związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi.

Dodatek covidowy dla medyków za każdą godzinę pracy

Personelowi medycznemu od 1 listopada 2021 r. przysługuje dodatek covidowy za każdą godzinę pracy z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dodatek dla personelu medycznego wynosi 100% wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która wykonuje zawód medyczny, uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego). Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Od 2 listopada trzecia dawka szczepienia na COVID-19 dla wszystkich

Od 2 listopada wszystkie osoby od 18 roku życia zaszczepione sześć miesięcy po ostatniej dawce otrzymają skierowania na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 – tak zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Każdy, kto spełni ten warunek będzie mógł sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta, czy ma skierowanie i umówić termin szczepienia w konkretnym punkcie szczepień. Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Sądy walczą z handlem nielegalnymi certyfikatami szczepień

Wystawianie fałszywych certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19 jest obecnie przedmiotem wielu postępowań sądowych.

Uznanie szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami Polski – komunikat ministra zdrowia

Począwszy od 30 września 2021 r., każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki), szczepionką dopuszczoną do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień, w celu wprowadzenia do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1), szczepienia dokonanego za granicą.

Trzecia dawka szczepienia na COVID-19 dla medyków i osób po 50 roku życia

Rada Ministrów przyjęła rekomendację przewidująca trzecią dawkę przypominającą dla personelu medycznego i osób po 50 roku życia. Od 24 września ma rozpocząć się rejestracja na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50. roku życia oraz medyków.   Jako trzecia dawka będą stosowane preparaty firm Pfizer i Moderna - szczepionki mRNA. Czytaj też: Jak zorganizować szczepienia przeciwko COVID-19?>> Pobierz: Procedura zachowania odstępów między dawkami szczepienia na COVID-19>> Czytaj więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce w serwisie specjalnym w SerwisZOZ»

Codzienne raporty zakażeń COVID-19

Resort zdrowia zachęca do korzystania ze strony internetowej www.gov.pl/raport-zakazen prezentującej codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych.

Polska gotowa na ewentualną IV falę pandemii

Kraje Europy Zachodniej zmagają się z coraz większą liczbą zakażeń COVID-19. W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy nieco powyżej 100 przypadków dziennie - obecną sytuację epidemiczną omówiono podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Kary za naruszenie nietykalności osób prowadzących szczepienia przeciw COVID-19

Przepis dotyczący naruszenia nietykalności osób kwalifikujących do szczepień bądź prowadzących szczepienia przeciw COVID-19 ma zostać wprowadzony do ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych – informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Od połowy września ruszą punkty szczepień w szkołach

Punkty szczepień w szkołach ruszą w połowie września. Będzie to zależało od zainteresowania rodziców dzieci, młodzieży od 18. roku życia i od dyrektorów szkół, którzy będą sobie tego życzyli – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia

Do konsultacji trafił projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Przedmiotem uregulowania będzie wprowadzenie rozwiązań w zakresie: 1) autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą (szpitale); 2) monitorowania zdarzeń niepożądanych; 3) usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia; 4) usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne; 5) tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych. Uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w drodze odrębnego aktu prawnego pozwoli na: 1) poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości; 2) stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych; 3) poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych; 4) stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji; 5) uzyskanie porównywalności podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej; 6) stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości; 7) efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia. Czytaj także: Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia >>

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera