Obywatelski projekt zwiększający wynagrodzenia pielęgniarek i położnych: z Sejmu do Komisji Zdrowia

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 14 lipca 2023

Obywatelski projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, przygotowany przez pielęgniarki i położne,  trafił do sejmowej Komisji Zdrowia po pierwszym czytaniu w Sejmie, które odbyło się 13 lipca 2023 r. przy prawie pustej sali. Projekt skierowano do dalszych prac, a decyzja o jego przekazaniu również do Komisji Finansów Publicznych będzie podjęta na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Podczas wieczornej debaty w Sejmie Ministerstwo Zdrowia dystansowało się od poparcia żądań zawartych w projekcie ustawy, podkreślając jednocześnie zasługi dla rozwoju zawodu pielęgniarki i położnej. Większość opozycyjnych klubów parlamentarnych opowiedziała się za skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowej Komisji Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przypomniało również, że w roku 2022 rząd przeznaczył 18,5 mld zł na podwyżki dla personelu medycznego.

Dyskusja o obecnej sytuacji pielęgniarek i położnych

W trakcie dyskusji pojawiły się również krytyczne opinie dotyczące obecnej sytuacji pielęgniarek i położnych. Zauważono, że liczba pielęgniarek pracujących w zawodzie i uczelni kształcących pielęgniarki i położne sukcesywnie wzrasta. Jednak przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego wskazali na brak mechanizmu wykreślania z rejestru pielęgniarek, które zakończyły pracę w zawodzie. Odniesiono się również do zróżnicowanych wynagrodzeń pielęgniarek w różnych szpitalach i konfliktów spowodowanych przez ustawę o minimalnych wynagrodzeniach.

Co jest przyczyną złej sytuacji szpitali

W trakcie debaty pojawiły się również głosy, które twierdziły, że zbyt niskie wyceny świadczeń, a nie złe zarządzanie, są główną przyczyną złej sytuacji szpitali. Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach nie zapewniła szpitalom środków na podwyżki dla personelu. Konfederacja podkreśliła, że cena pracy powinna być kształtowana przez rynek, a nie przez instytucje państwowe.

Kto popiera obywatelski projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych

Obywatelski projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach otrzymał poparcie opozycyjnych klubów parlamentarnych, a Konfederacja również zadeklarowała poparcie dla projektu, krytykując jednocześnie polityków za obietnice wyborcze.

Projekt ustawy trafi teraz do Komisji Zdrowia.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy