Indywidualny Plan Opieki Medycznej dołącza do katalogu EDM
Rozporządzenie z 19 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej rozszerzyło katalog elektronicznej dokumentacji medycznej o Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Wprowadzana zmiana jest ściśle skorelowana z wdrożeniem w podstawowej opiece zdrowotnej opieki koordynowanej. »
Opieka koordynowana w POZ: nadal jest wiele pytań i wątpliwości
Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej w leczeniu niektórych schorzeń jest koniecznością w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Jest to odpowiedź na brak współpracy i komunikacji między poszczególnymi segmentami opieki zdrowotnej i próba pomocy zagubionemu w meandrach organizacyjnych pacjentowi, choremu człowiekowi. »
Zawieranie umów z NFZ na opiekę koordynowaną – o czym trzeba pamiętać?
Narodowy Fundusz Zdrowia podpisuje już umowy z podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej chcącymi wprowadzić w swoich placówkach koordynowaną opiekę nad pacjentem. O czym więc należy pamiętać, decydując się na zawarcie umowy na opiekę koordynowaną? »
Opieka koordynowana: jak udzielać porad edukacyjnych
Edukacja pacjentów jest integralną częścią wykonywania zawodu pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki koordynowanej edukacja pacjentów z chorobami przewlekłymi będzie ważnym elementem pracy pielęgniarek i koordynatorów. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przy tym wyzwaniu. »
Od 1 października 2022 r. zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej
Od 1 października 2022 r. zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia z 15 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Wprowadza ono tzw. opiekę koordynowaną w niektórych zakresach świadczeń. »
Reforma POZ: lekarz rodzinny zajmie się opieką koordynowaną
Od 1 lipca br. lekarz rodzinny może zlecać znacznie więcej badań diagnostycznych, co ma skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz rodzinny od 1 października br. zajmie się również opieką koordynowaną nad pacjentem – to podstawowe założenia reformy POZ-ów, której wdrażanie już się rozpoczęło. Sprawdź, co już o niej wiemy. »
Poszerzenie katalogu badań diagnostycznych rodzi konflikty na linii lekarz – pacjent
W związku z poszerzeniem katalogu gwarantowanych badań diagnostycznych wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci masowo zgłaszają się do placówek POZ, domagając się skierowań. W reakcji na tę sytuację lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do resortu zdrowia o przeprowadzenie kampanii, która wyjaśni pacjentom, co to jest diagnostyczny budżet powierzony. »
Dodatkowe badania diagnostyczne w POZ od 1 lipca 2022 r. – komu można zlecić i jak są finansowane
Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono listę badań dostępnych w POZ. Odtąd lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać pacjentom 9 nowych badań, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Sprawdź, komu i jakie badania może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i jak są finansowane. »