Przywrócenie

/appFiles/site_102/images/autor/KIlBurCXVDgYxek.jpeg

Autor: Janusz Atłachowicz

Dodano: 31 października 2016

Tytułowe przywrócenie dotyczy stażu lekarskiego. Zrezygnowano z niego w 2011 roku, by w ramach zmian w systemie ochrony zdrowia, wrócić do niego. Pierwsi lekarze bez odbywania stażu mieli opuścić uczelnie w 2018 roku. Jednak środowisko oraz politycy doszli do wniosku, że 13 miesięcy (12 w przypadku lekarzy dentystów) jest niezbędne, by kandydat na lekarza zapoznał się z praktyczną stroną funkcjonowania podmiotów leczniczych i całego systemu ochrony zdrowia. Po skończeniu uczelni stażysta, dysponując ograniczonym prawem wykonywania zwodu, zasili grupę lekarzy, których tak brakuje w systemie.

Ten okres praktyki ma odbywać się w podmiotach leczniczych pod nadzorem już doświadczonych lekarzy. Jak ten okres będzie spożytkowany i co da kandydatowi na pełnoprawnego lekarza zależy głównie od samego stażysty oraz osoby, która będzie ten nadzór sprawować. Stażysta, zwłaszcza ambitny, który chce jak najszybciej poznać zasady organizacji i funkcjonowania podmiotu leczniczego oraz procesu leczenia, musi „przepychać się” do pierwszego szeregu podczas obchodu lekarskiego.

Różnie z tym bywa. Nieraz jest dopuszczany, a nieraz ignorowany. Czy wówczas ma szansę zdobyć praktyczną wiedzę? Wsparcia w możliwości zdobycia praktyki powinien udzielić mu lekarz nadzorujący. Powinien poświęcić stażyście część swojego czasu pracy. Biorąc pod uwagę, że lekarze nie mają go w nadmiarze i zwykle są „w niedoczasie” ze swoimi obowiązkami, zwłaszcza w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej, może być różnie.

Jak sam stażysta wyraża zainteresowanie, jest na najlepszej drodze, by nabyć praktycznych umiejętności w prowadzeniu procesu leczenia. Najgorzej, gdy stażysta chce tylko „zaliczyć” staż, niezbyt przykładając się do zdobycia wiedzy praktycznej. Jeżeli lekarz nadzorujący nie zmotywuje stażysty do wysiłku, staż będzie zaliczony, ale praktycznych umiejętności przyszły lekarz nie nabędzie zbyt dużo.

Motywacja stażysty jest więc warunkiem koniecznym do tego, by zdobyć praktykę. Czy młodych ludzi będzie motywowało obecne wynagrodzenie dla stażystów – 2007 zł brutto, gdy od 2017 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 2000 zł brutto?

Autor: Janusz Atłachowicz
Słowa kluczowe:
lekarzstaż

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »