Tymczasowość

Jak ktoś jest zatrudniony do pełnienia obowiązków, czyli jest „p.o.”, to mamy do czynienia z pewnego rodzaju tymczasowością. Nie jest to rozwiązanie docelowe. Na tym stanowisku może być zatrudniony inny kandydat. Może też być tak, że tym zatrudnionym na stałe będzie osoba, która wcześniej tylko pełniła obowiązki. Taką sytuację mamy obecnie w NFZ.

Minister zdrowia powołał osobę do pełnienia obowiązków. Nie wiemy, czy dlatego, że planuje powołać na to stanowisko kogoś innego. Może dlatego, że sam NFZ ma być zlikwidowany, a jego funkcja przeniesiona najprawdopodobniej do urzędów wojewódzkich. Jak się stanie, jeszcze nie wiemy.

Na razie mamy do czynienia z różnymi zapowiedziami polityków opcji rządzącej krajem. Większość z nich podtrzymuje pogląd o konieczności likwidacji NFZ. Trudno dociec, na ile jest to chęć realizacji programu wyborczego, a na ile zasadna chęć poprawy funkcjonowania instytucji i efektywności wydawania naszych pieniędzy. Tak, czy inaczej, ktoś te prawie 70 mld zł musi przekazywać świadczeniodawcom i kontrolować ich wykorzystanie. Czy będzie to realizowane lepiej?

Praktycy funkcjonujący w systemie ochrony zdrowia wielokrotnie zwracali uwagi na wiele nielogicznych zapisów, które generują zbędne koszty. Minister powołał kolejny zespół, który ma się zająć eliminacją tych nielogicznych wymagań oraz przepisów. Myślę, że w tym zakresie minister może liczyć na znaczne wsparcie od praktyków. To świadczeniodawcom oraz pacjentom w największym stopniu mogą przysłużyć się te zmiany. Oczywiście jeżeli zaistnieją.

System ochrony zdrowia jest przeregulowany. Wprowadza się wiele, często potem zmienianych, bardzo szczegółowych przepisów. W ich stosowaniu lub interpretacji gubią się nawet praktycy. A co dopiero pacjenci - klienci systemu. Jednych przepisów mamy w nadmiarze, innych z kolei brakuje. Przykład: przepisy regulujące orzekanie o zgonie pochodzące chyba z lat sześćdziesiątych.

Tymczasem życzę ministrowi zdrowia, żeby tymczasowość zastępował solidną normą, szczególnie prawną.

Autor: Janusz Atłachowicz
Słowa kluczowe:
NFZ

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »