Sprawy sądowe dotyczące błędów medycznych w Polsce – ile ich jest

/appFiles/site_102/images/autor/z387jKbqh4ZngyN.jpeg

Autor: Radosław Tymiński

Dodano:

Sprawy sądowe dotyczące błędów medycznych w Polsce – ile ich jest

Rocznie przeciwko lekarzom i podmiotom leczniczym toczy się około 10.000 postępowań dotyczących odpowiedzialności zawodowej, karnej lub cywilnej. Dane te mają swoje potwierdzenie w sprawozdaniach publikowanych przez podmioty prowadzące dane sprawy. Co zrobić, aby ich nie przegrać?

Z danych udostępnionych przez:

  • Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wynika, że w 2016 r. do izb lekarskich wpłynęło 2998 skarg na postępowanie lekarzy, inicjujących postępowanie w sprawach z zakresu odpowiedzialności zawodowej (tutaj można zaobserwować pewien spadek w stosunku do lat poprzednich),
  • Prokuraturę Krajową wynika, że w 2016 r. prokuratury w całym kraju prowadziły 4963 postępowania dotyczące błędów medycznych (tu warto odnotować duży – 32% - wzrost w porównaniu z 2015 r.).

Podsumowując te dane można stwierdzić, że rocznie jest prowadzone ponad 8 tysięcy spraw dotyczących błędów medycznych. Należy jednak podkreślić, że te dane nie uwzględniają spraw cywilnych, ponieważ nie ma dostępnych statystyk, mówiących o liczbie pozwanych lekarzy i podmiotów leczniczych.

Liczbę spraw cywilnych przeciwko lekarzom i podmiotom leczniczym można spokojnie szacować na około 2 tysiące rocznie, ponieważ z moich obserwacji wynika, że około 40% spraw ma charakter podwójny (tzn. jest równocześnie prowadzona sprawa karna i cywilna albo zawodowa i cywilna). A jest też wiele samodzielnych spraw cywilnych (tj. jest prowadzona wyłącznie sprawa cywilna).

Na koniec warto jednak podać jedną optymistyczną informację: większość tych spraw, m.in. dzięki podejmowaniu aktywnej obrony przez lekarzy i ich pełnomocników (obrońców), jest umarzana albo kończy się uniewinnieniem lekarza. Jak trafnie bowiem zauważył Julian Tuwim: „Sąd: to grupa ludzi, orzekająca która strona miała lepszego adwokata”.

Autor: Radosław Tymiński

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Katowice 01.lutego.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Poznań 02.lutego.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie