Czy można ujawnić fakt przyjęcia pacjenta policji

Podczas dyżuru w szpitalu przyszedł do lekarza na izbę przyjęć policjant i zapytał się, czy pewien pacjent został przyjęty do placówki. Czy lekarz może udzielić takich informacji?

15 lipca 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, którą dodano do tej ustawy art. 28a ust. 2. Zgodnie z nim: „Podmiot wykonujący działalność leczniczą udziela, na żądanie Policji, informacji o fakcie przyjęcia osoby zaginionej w rozumieniu art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji”. Nie budzi wątpliwości, że na podstawie tego przepisu każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą (a więc m.in. każdy szpital, przychodnia i praktyka lekarska) ma obowiązek udzielić informacji o przyjęciu (hospitalizacji, wizycie, poradzie ambulatoryjnej) udzielonej osobie zaginionej. W związku z tym policja ma prawo pytać o udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom zaginionym.

W opisanej sytuacji lekarz powinien przede wszystkim ustalić czy osoba, o którą pyta policjant, jest osobą zaginioną. Dalsze jego zachowanie powinno zależeć od tej odpowiedzi. Jeżeli policjant:

  1. potwierdziłaby, że ta osoba jest osobą zaginioną, to lekarz powinien pomóc policjantowi i ustalić, czy ta osoba była hospitalizowana,
  2. zaprzeczyłby, że ta osoba jest osobą zaginioną, to lekarz powinien odmówić udzielenia informacji ze względu na tajemnicę lekarską.
Autor: Radosław Tymiński prawa lekarza, dokumentacja medyczna
Słowa kluczowe:
pacjentpolicja

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »