Czy i na jakich zasadach można prowadzić dokumentację medyczną częściowo w formie elektronicznej i częściowo w formie papierowej?
Braki w dokumentacji medycznej należy interpretować na korzyść pacjenta. Zaniedbanie lekarza w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej nie jest argumentem, który działałby na jego korzyść w sądzie – tak wynika z wyroku z 15 października 1997 r. (sygn. akt. III CKN 226/97). Jakie wnioski dla środowiska medycznego z tego płyną?
Nowe przepisy przewidują, że potwierdzanie realizacji zabiegów fizjoterapeutycznych powinno się odbywać przez złożenie przez pacjenta podpisu w dokumentacji medycznej. Takie rozwiązanie dotyczy obecnie wyłącznie fizjoterapii domowej. Sprawdź, co jeszcze się zmieniło w tym zakresie.
Choć mobilny dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej nie jest obligatoryjnym obowiązkiem placówek medycznych, nie warto rezygnować z tej funkcjonalności ze względu na szybki rozwój technologii w ochronie zdrowia. Sprawdź, w jaki sposób można uzupełniać dokumentację medyczną w smartfonie?
Pacjent może upoważnić wskazaną przez siebie osobę do zapoznawania się z informacjami dotyczącymi jego stanu zdrowia i udzielanymi mu świadczeniami. Personel medyczny ma obowiązek odbierać od pacjentów oświadczenia o upoważnieniu osób do dokumentacji medycznej. Czy pacjenci mogą je zmieniać?
Kary pieniężne i utrata renomy placówki to poważne konsekwencje utraty dokumentacji medycznej. Jakie rozwiązania wdrożyć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia?
Aktualne oprogramowanie to nie tylko usprawnienie działania systemu. To przede wszystkim bardzo istotny element właściwego przechowywania danych osobowych, który pozwoli uniknąć konsekwencji ich utraty. Dlaczego należy zadbać o aktualizację oprogramowania do prowadzenia dokumentacji medycznej ?
Czy ZUS może wymagać, aby okazane mu wydruki dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci elektronicznej opatrzyć własnoręcznym podpisem złożonym pod każdym z wpisów? W jaki sposób ZUS może ustalić, że przedstawiona mu dokumentacja medyczna jest prawdziwa i zgodna z systemem teleinformatycznym świadczeniodawcy?
Od 1 stycznia 2021 r. po stronie podmiotów leczniczych powstał obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Czy można prowadzić w podmiocie równocześnie dokumentację w postaci elektronicznej i papierowej? Czy istnieją odstępstwa od zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej?
Kontroler NFZ ma prawo badać i oceniać wszelkie informacje zawarte w dokumentach placówki medycznej, w tym te w dokumentacji medycznej. Kontrole dokumentacji medycznej są zatem bardzo częste. Co konkretnie podlega kontroli w zakresie badania poprawności prowadzenia dokumentacji medycznej?
Prowadziliśmy dokumentację medyczną pacjenta w formie papierowej, a następnie ją zeskanowaliśmy. Czy możemy zniszczyć oryginały? Czy wystarczy, że będziemy przechowywać wyłącznie wersję elektroniczną w postaci skanu?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!