W celu uproszczenia procedur związanych z udzielaniem świadczeń mających na celu przeciwdziałanie COVID-19 uruchomiono system teleporad, których placówki medyczne i lekarze mogą udzielać za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Sprawdź, jak ją obsługiwać i jak w uproszczony sposób dokumentować teleporady.
Walka z COVID-19 trwa, a w natłoku informacji o koronawirusie inne ważne kwestie umykają. Nie chcąc pozwolić, żeby jedna z takich kwestii przeszła niezauważenie, dziś zajmę się zmianą przepisów, która niedawno weszła w życie. Jest to zmiana niezwykle istota dla lekarzy, pacjentów i prawników, ponieważ dotyczy przepisów o dokumentacji medycznej.
Brak stosownych zapis ó w i odpowiedniej komunikacji między ratownikami i lekarzami odbierającymi pacjenta może doprowadzić do podjęcia nieprawidłowego leczenia, w konsekwencji do doprowadzenia do stanu zagrożenia jego życia i zdrowia. Jak tego uniknąć?
Obligatoryjne sprawdzenie autentyczności wyników badań, zwłaszcza przed operacjami, może zabezpieczyć placówki przed fałszywą dokumentacją medyczną dostarczoną przez pacjenta. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić taką procedurę.
Śmierć pacjenta w wyniku błędów medycznych, nawet gdy są one jedynie domniemane przez rodzinę, jest dla jego najbliższych podstawą do wystąpienia z roszczeniem. Jak jednak udowodnić winę świadczeniodawcy, jeżeli pacjent nie zdążył nikogo upoważnić do dostępu do dokumentacji medycznej, a to przede wszystkim na jej podstawie można ocenić, czy faktycznie doszło do błędu?
Na jednym z oddziałów przyjęto praktykę, że w sytuacjach szczególnych zarówno wypisy, jak i karty informacyjne leczenia szpitalnego podpisują jednoosobowo lekarze, najczęściej rezydenci. Czy w sytuacjach awaryjnych (np. dyżur świąteczny lub sobota) na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego może przybić pieczątkę i podpisać się wyłącznie rezydent?
Jeżeli pacjent nie jest objęty opieką przez hospicjum domowe czy inny zakład opiekuńczy , lekarz może mu zlecić długoterminową opiekę domową pielęgniarki. Dowiedz się, jak wypełnić K artę oceny pacjenta do objęcia lub objętego długoterminową domową opieką pielęgniarską , aby mieć pewność, że wpisałeś wszystkie niezbędne informacje.
Z e-booka dowiesz się:
Dokumentacja medyczna, wyjaśnienia świadków, czy opinie biegłego to przykładowe dowody, które mogą być wykorzystane w postępowaniu kontrolnym NFZ. Sprawdź, jakie jeszcze masz możliwości.
Ostatnio widoczne są działania propagujące elektronizację i informatyzację usług opieki zdrowotnej. Jednym z nich jest propozycja nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych, rozszerzająca koszyk świadczeń gwarantowanych POZ o wizyty na odległość, realizowane przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Jak je dokumentować?
Maksymalna wysokość opłaty za jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej nie może przekraczać 33 groszy w okresie od września do listopada 2019 r. Regulacja ta funkcjonuje obok prawa pacjenta do otrzymania pierwszego egzemplarza dokumentacji całkowicie za darmo w związku z RODO.
Pojęcie audytu króluje od wielu lat w branży finansowej. Od niedawna staje się powszechne także w ochronie zdrowia. Czy warto przeprowadzać wewnętrzny audyt dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych? Przed czym takie działanie Cię uchroni?
– Panie mecenasie, mam mały problem z dokumentacją medyczną. – Mianowicie? – Nie ma jej. – Jak to – nie ma? – Normalnie, w szpitalu nie mają… Tak, mniej więcej, przebiegała rozmowa z klientem, który zgłosił się ostatnio do kancelarii ze sprawą błędu medycznego. Jeśli kiedykolwiek miałeś „przyjemność” korzystania z pomocy prawnika w sprawie o błąd lekarski, wiesz dobrze, że dokumentacja medyczna to podstawa.
Ostatnio pomagałem kilku radiologom w różnych sporach sądowych, ponownie przekonując się, że wystarczy czasem kilka wpisanych słów w dokumentację medyczną, żeby nie było sprawy. Poniżej przedstawiam 4 ważne wpisy, które w sytuacjach tego wymagających, powinny pojawić się w dokumentacji medycznej radiologów.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!