Ile obecnie wynosi opłata za kopię odpis dokumentacji medycznej

Maksymalna wysokość opłaty za jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej nie może przekraczać 33 groszy w okresie od września do listopada 2019 r. Regulacja ta funkcjonuje obok prawa pacjenta do otrzymania pierwszego egzemplarza dokumentacji całkowicie za darmo w związku z RODO.

Maksymalna wysokość opłaty za:

1) jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (obecnie 9,67 zł);

2) jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 33 grosze);

3) udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1,93 zł).

Wysokość opłaty uwzględnia podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów usługa jest opodatkowana tym podatkiem.

W związku z RODO 4 maja 2019 r. wszedł jednak w życie przepis art. 28 ust. 2a pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2019 r. poz. 1127, z późn. zm.). Zgodnie z nim opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3. Te sposoby to:

1) sporządzenie wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;

2) udostępnienie dokumentacji na informatycznym nośniku danych;

3) sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych.

„Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej. To po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej – nie mogą one wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów niż te wynikające z przepisów prawa” – mówi Rzecznik Praw Pacjenta. Przy kolejnym wniosku pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu bezpłatnie zostanie udostępniona ta część dokumentacji, której wcześniej nie otrzymali. W efekcie dokumentacja medyczna jest obecnie udostępniania w Polsce przeważnie nieodpłatnie, opłatę zaś wnoszą głównie uprawnione podmioty i organy.

Ponadto podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych prowadzi wykaz zawierający następujące informacje dotyczące udostępnianej dokumentacji medycznej:

1)    imię (imiona) i nazwisko pacjenta, którego dotyczy dokumentacja medyczna;

2)    sposób udostępnienia dokumentacji medycznej;

3)    zakres udostępnionej dokumentacji medycznej;

4)    imię (imiona) i nazwisko osoby innej niż pacjent, której została udostępniona dokumentacja medyczna, lub nazwę uprawnionego organu lub podmiotu;

5)    imię (imiona) i nazwisko oraz podpis osoby, która udostępniła dokumentację medyczną;

6)    datę udostępnienia dokumentacji medycznej.

Ten przepis art. 27 ust. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta obowiązuje na mocy nowelizacji, która weszła w życie dnia 11 maja 2017 r.

„Przewidziana w art. 28 cytowanej ustawy [o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta] opłata określa całość należności za udostępnianie dokumentacji medycznej” (sygn. akt II AKz 76/10). Dlatego nie można jej powiększyć o koszt roboczogodziny pracownika, wydatki na toner czy nośnik danych. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W niewysokiej kwocie 1,93 zł mieści się bowiem czas poświęcony na udostępnienie i koszt nośnika danych, w praktyce płyty CD lub DVD.

Podane stawki obowiązują od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Autor: Wojciech Haniszewski

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy