Z webinarium dla prenumeratorów dowiesz się:
Webinarium poprowadziła: mec. Katarzyna Włodarczyk – radca prawny/senior lawyer w Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni. Patronat merytoryczny nad webinarium objęła Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.
Szczepienia przeciw COVID-19 należy dokumentować w karcie szczepień prowadzonej w postaci elektronicznej na Platformie P1. Sprawdź, jak właściwie zarządzać dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień przeciw COVID-19.
W myśl nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej za podstawową uznano postać elektroniczną dokumentacji medycznej. Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej od 1 stycznia 2021 r. jest możliwe tylko w dwóch określonych sytuacjach – gdy przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej.
Coraz częściej lekarze mają do czynienia z sytuacją, że niektórzy pacjenci obawiają się szczepić swoje dzieci w dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pojawia się więc pytanie o to, jak należy dokumentować wywiązanie się z obowiązku informacyjnego o szczepieniach, zwłaszcza gdy coraz bardziej zagraża koronawirus i inne choroby zakaźne. Poniżej odpowiedź na to pytanie.
Lekarz zrobił literówkę w nazwisku pacjenta, wpisując je do dokumentacji medycznej. Czy nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej przewiduje możliwość poprawienia „lapsusu”?
Gościem odcinka podcastu „Prawo dla zdrowia” jest Jacek Piaseczyński, założyciel i CEO w firmie PROASSIST dostarczającej oprogramowanie medyczne dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rozmawiamy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając system do obsługi gabinetu i prowadzenia dokumentacji.
Wdrożenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej zrodziło to nowe pytania, których nie było w przypadku funkcjonowania dokumentacji pod postacią papierową, podpisywaną własnoręcznie. Do kiedy będziesz mógł stosować podpis z użyciem wewnętrznych mechanizmów systemu teleinformatycznego?
Ze względu na zagrożenia związane z COVID-19 w placówkach medycznych pojawiło się sporo ograniczeń, świadczenia udzielane są głównie w formie teleporad. Czy w związku z tym istnieją obostrzenia w zakresie wydawania kopii dokumentacji medycznej i można odmówić jej wydania?
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do faktu, że placówki medyczne podejmują różne działania, które mogą je uchronić przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów lub członków ich rodzin z tytułu zakażenia COVID-19. Sprawdź, jaką treść powinna przybrać zgoda pacjenta na przyjęcie do szpitala i hospitalizację w obecnym okresie.
Kierownicy podmiotów leczniczych mają obowiązek prowadzenia kontroli wewnętrznej w zakresie podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. W związku z tym muszą dokumentować podjęte działania w tym zakresie. Jak poprawnie prowadzić rejestr zakażeń COVID-19?
Jednym z najczęściej naruszanych praw pacjenta jest prawo do dokumentacji medycznej. W tym odcinku podcastu „Prawo dla zdrowia” znajdziesz kilka wskazówek, jak uniknąć najczęstszych błędów związanych z prowadzeniem i z udostępnianiem dokumentacji medycznej.
W dobie pandemii COVID-19 osoby starsze mogą mieć problem z uzyskaniem dostępu do dokumentacji medycznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z pomocą mogą przyjść osoby pośredniczące. Sprawdź, na jakich zasadach mogą złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji.
Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania upraszcza sposób prowadzenia niektórych dokumentów i wprowadza obowiązek powszechnej informatyzacji. Mimo że już obowiązuje, jego postanowienia możesz wdrożyć w życie dopiero od 1 stycznia 2021 r. Oto szczegóły.
Nie jest wykluczone, że placówka medyczna otrzyma żądanie udostępnienia dokumentacji medycznej w formie ustnej. Michał Kowalski, radca prawny, wyjaśnia, jak zareagować na takie żądanie.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!