Do psychologa i psychiatry trafił pacjent na terapię. Następnie, po jej ukończeniu, zwrócił się z prośbą o usunięcie jego danych. Czy jest to dopuszczalne?
Wielu lekarzy zadaje pytania dotyczące wypisu pacjenta na żądanie. To sytuacja stresująca dla każdego lekarza, ponieważ pacjent przed zakończeniem procesu diagnozowania i leczenia chce wyjść ze szpitala. Przeważnie podaje wiele „uzasadnionych” powodów (urlop, brak czasu na chorowanie, dobrze się czuję). O czym należy informować pacjenta wypisującego się na własne żądanie?
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) umożliwia jej wykorzystanie przy diagnozowaniu i leczeniu pacjenta oraz w związku z prowadzeniem dokumentacji medycznej. Wykorzystując tego typu rozwiązania, należy jednak mieć na uwadze wyzwania o charakterze prawno-organizacyjnym. Oto szczegóły.
Czy kontrola dokumentacji medycznej przez NFZ może zaskoczyć Twoją placówkę? To pytanie, które nurtuje wiele podmiotów leczniczych. Oto odpowiedzi na 20 najczęstszych pytań dotyczących kontroli NFZ. Niezależnie od tego, czy jesteś przygotowany, czy nie, warto wiedzieć, co Cię czeka.
Unikanie błędów w dokumentacji medycznej jest istotne dla bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności opieki zdrowotnej. Wprowadzanie niedokładnych danych do dokumentacji medycznej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak błędne diagnozy, niewłaściwe leczenie czy powikłania medyczne. Dlatego ważne jest, aby lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści byli świadomi potencjalnych błędów, jakie mogą wystąpić w procesie dokumentowania informacji medycznych, i starali się ich unikać.
W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?
Z ogromną przyjemnością prezentujemy najnowszy numer specjalny, przeznaczony dla wszystkich profesjonalistów w dziedzinie medycyny. Ten wyjątkowy numer stworzono z myślą o podkreśleniu znaczenia precyzyjnego i właściwego wypełniania dokumentacji medycznej – zadania, które choć może wydawać się rutynowe, jest kluczowe dla zapewnienia najwyższej jakości opieki nad pacjentem oraz spełnienia wymogów prawnych.
Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, która wchodzi w życie 12 marca 2024 r., wprowadza zmiany w dokumentacji medycznej, w tym kartę segregacji medycznej i specjalne procedury dla lotniczych zespołów ratowniczych, mające na celu usprawnienie procesów w opiece zdrowotnej i zwiększenie bezpieczeństwa danych pacjentów.
Dokumentacja medyczna to jedno z najważniejszych narzędzi pracy dla menedżera placówki medycznej. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu Agnieszki Nowak-Musiej z Martą Bogusiak, radcą prawnym, specjalistą prawa medycznego.
Dokumentacja medyczna to jedno z najważniejszych narzędzi pracy dla menedżera placówki medycznej. Już 6 marca 2024 r. zapraszamy do wysłuchania wywiadu Agnieszki Nowak-Musiej z Martą Bogusiak, radcą prawnym, specjalistą prawa medycznego.
Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.
W pracy kierownika podmiotu leczniczego mogą wystąpić sytuacje, kiedy zasadna będzie analiza informacji zgromadzonych w dokumentacji medycznej pacjenta (np. weryfikacja roszczeń pacjentów, rozliczenia świadczeń z NFZ).
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!