NFZ

Sejm uchwalił: Kontrola NFZ będzie skuteczniejsza

Koncentracja służb kontrolnych NFZ, które obecnie funkcjonują w oddziałach wojewódzkich i centrali NFZ – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw uchwalony przez Sejm.

W praktyce będzie to przeniesienie uprawnień kontrolnych na poziom prezesa NFZ, a wydziały kontroli wojewódzkich oddziałów Funduszu zostaną włączone do departamentu kontroli w centrali NFZ.

Po zmianach, to prezes Funduszu będzie mógł przeprowadzić kontrolę realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Ustalenia z kontroli zamieszczane będą w jednym dokumencie: wystąpieniu pokontrolnym (rezygnacja z protokołu z kontroli). Komunikacja między prezesem NFZ, kontrolerami a podmiotem kontrolowanym ma być prowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej.  

W projekcie przewidziano utworzenie korpusu kontrolerskiego w centrali NFZ - wejdą do niego pracownicy Funduszu będący kontrolerami, którzy zostaną wyposażeni w kompetencje i narzędzia do przeprowadzenia sprawnej i skutecznej kontroli.

Nowelizacja zakłada zakaz jednoczesnej kontroli ze strony ministra zdrowia i NFZ. Jednocześnie NFZ po przeprowadzeniu kontroli w danym zakresie nie będzie mógł ponownie skontrolować tego samego obszaru w tym samym podmiocie. Czas trwania wszystkich kontroli NFZ w jednostkach podmiotu kontrolowanego w roku kalendarzowym nie będzie mógł przekroczyć określonej liczby dni roboczych (z wyłączeniem kontroli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego).

Liczba dni kontroli ma być powiązana z wielkością kwoty wypłaconej podmiotowi kontrolowanemu przez NFZ w roku poprzednim. Przykładowo w przypadku kontraktu o wartości do 2 mln zł kontrola Funduszu będzie mogła trwać 12 dni. 

Czytaj więcej w Bibliotece wiedzy: Jak zmienią się zasady kontroli NFZ>>

Skrócenie kolejek do lekarzy - rząd przyjął projekt zmian

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem i listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Modyfikacja przepisów dotyczących wystawiania i realizowania e-skierowań oraz korzystania z nich przez pacjentów obejmie przede wszystkim zakres dokumentów obsługiwanych w postaci elektronicznej, a także katalog przypadków, w których skierowanie będzie wystawione w postaci papierowej (chodzi np. o pacjenta o nieustalonej tożsamości, lekarza z innego państwa UE, brak dostępu do systemu).

Z kolei zmiany w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczące list oczekujących mają na celu:

  • uelastycznienie zarządzania kolejkami przez placówki medyczne,
  • przekazywanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) informacji istotnych z punktu widzenia zapewniania dostępności świadczeń,
  • nałożenie na NFZ obowiązku informowania pacjentów o terminie nadchodzących wizyt objętych tzw. kolejkami centralnymi, np. przez wysłanie wiadomości SMS.

Obecnie, w przypadku odwołania wizyty, przepisy przewidują konieczność zaproponowania zwolnionego terminu kolejnemu pacjentowi z listy, który często – ze względu na bliskość swojego terminu – nie jest zainteresowany skorzystaniem z tej możliwości, a w efekcie zwolniony termin często jest niewykorzystany.

Projekt zawiera rozwiązanie, które umożliwi zaproponowanie wizyty w tym terminie dowolnemu pacjentowi, dla którego pierwotny termin przypada w okresie od 7 do 30 dni od terminu zwolnionego.

Dodatkowy zakres danych przekazywany do NFZ obejmuje m.in. harmonogram udzielania świadczeń, który zawiera informacje nie tylko dotyczące pacjentów zapisanych na listy oczekujących, tj. pierwszorazowych, ale także m.in. tych, którzy realizują wizyty w ramach planu leczenia.

Można już składać wnioski do NFZ o dofinansowanie zakupu oprogramowania do wystawiania e-ZLA

Na stronach funduszu pojawiło się zarządzenie nr 115/2018/DEF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 6 listopada 2018 r. w sprawie warunków rozliczania środków pochodzących z dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zakupu urządzeń informatycznych i oprogramowania oraz kosztów niezbędnego szkolenia świadczeniodawców. Zgodnie z nim placówki podstawowej opieki zdrowotnej mogą starać się o dotację celową na zakup urządzeń informatycznych, oprogramowania i kosztów niezbędnego szkolenia lekarzy, którzy od 1 grudnia będą obowiązkowo wstawiać e-ZLA. Wnioski można składać do 15 grudnia 2018 r.

Dofinansowanie wyniesie 65% poniesionych wydatków. Wydatki nie mogą być wyższe niż 3.500 zł na jednego lekarza zgłoszonego do realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Dofinansowanie będzie przyznane na nie więcej niż czterech lekarzy POZ wystawiających zaświadczenia lekarskie w miejscu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej u jednego świadczeniodawcy, a w przypadku świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w więcej niż jednym miejscu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej - na nie więcej niż cztery miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. 

Dofinansowane będą wydatki poniesione w całym 2018 roku, pod warunkiem, że sfinansowano je ze środków własnych przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania.

Środki finansowe trafią do placówek nie później niż do 31 grudnia 2018 r.  

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera