W związku z pandemią koronawirusa niektórym pracownikom medycznym ograniczono możliwość pracy w kilku miejscach. Niektórzy w związku z nakazem pracy w jednej placówce mogą się starać o rekompensatę finansową. Sprawdź, kogo dotyczy to rozwiązanie i jak z niego skorzystać.
Kontrola temperatury za pomocą kamer termowizyjnych i dezynfekcja rąk, a także zakaz odwiedzin, to obostrzenia, które stosuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku. Co jeszcze pomaga w walce z wirusem COVID-19? Rozmowa z ANDRZEJEM SAPIŃSKIM, prezesem WSS im. Janusza Korczaka w Słupsku.
Możliwe są wyłączenia z nakazu pracy przy zwalczaniu epidemii - zakłada je specustawa ds. COVID-19. Dotyczą one np. rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy taka osoba pracuje w szpitalu, który przekształcono w placówkę jednoimienną?
Pracownicy podmiotów leczniczych są stale narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy. W szpitalach i przychodniach wdrożono środki mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia. Co jednak, gdy do niego dojdzie? Jakie wtedy prawa przysługują pracownikowi?
Większość placówek medycznych, na czele z przychodniami rejonowymi i niepublicznymi centrami medycznymi, wciąż nie przyjmuje pacjentów inaczej niż w ramach telemedycyny, wystawiając e-recepty i e-zwolnienia. Wyzwanie związane z przyjmowaniem pacjentów w tradycyjny sposób podejmują coraz częściej prywatne gabinety lekarskie. Jak otwierać się na nowo w okresie „odmrażania” gospodarki, aby pacjenci czuli się bezpiecznie?
Lekarze i personel medyczny każdego dnia toczą w szpitalach nierówną walkę z epidemią. Dlatego potrzebne są akcje i działania, których celem jest zapewnienie osobom wspierającym chorych na COVID-19 maksymalnego komfortu psychofizycznego, by nie zabrakło im siły na pomoc pacjentom. Jedną z takich inicjatyw jest udostępnianie medykom miejsc w hotelach. Jak się sprawdza w praktyce?
Twój sposób postępowania zależy od tego, czy masz podpisany kontrakt z NFZ. Sprawdź, jaką procedurę wdrożyć w przypadku zawieszenia przyjęć oraz jakie dokumenty wypełniać. Pamiętaj także o tym, aby każdorazowo pacjent przed leczeniem wypełniał stosowne zaświadczenie.
Wierzyciel podmiotu leczniczego może sięgnąć do prywatnej kieszeni menedżera. Zagadnienie to w czasach rozprzestrzeniania się koronawirusa i pogłębiającej się niewypłacalności wielu podmiotów nabiera szczególnego znaczenia. Sprawdź, jak ograniczyć odpowiedzialność menedżera.
W stosunku do chorych na COVID-19 w wielu krajach świata trzeba było podejmować niełatwe i niepopularne decyzje terapeutyczne. Powodem takiej sytuacji są ograniczenia w dostępności do sprzętu wspomagającego oddychanie, a szczególnie respiratorów. Jak zatem ma postąpić lekarz, podejmując decyzję o tym, kogo leczyć?
System ubezpieczeń dla pracowników zajmujących się pacjentami z COVID-19 i dodatkowe wynagrodzenia to istotne elementy motywujące do pracy w czasie pandemii. Jakie jeszcze działania podjęła dyrekcja szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pacjentom, lecz także swojemu personelowi? Rozmowa z JAROSŁAWEM KOŃCZYŁO, dyrektorem szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu.
Do zakażenia koronawirusem najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym. Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że zwiększone ryzyko takiego zdarzenia występuje na terenie placówek medycznych, co dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu. Dowiedz się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności cywilnoprawnej zarządzanego podmiotu.
Leasingobiorcy aparatury medycznej ponoszą koszt zapłaty rat wynagrodzenia za sprzęt, którego w czasie epidemii koronawirusa nie mogą używać. W takiej sytuacji leasingodawca może albo domagać się zapłaty, albo zgodzić się na renegocjację umowy. Rozsądny przedsiębiorca wybierze drugie wyjście, aby nie utracić kontrahenta i móc kontynuować zwykłą współpracę po powrocie do normalności.
W trakcie epidemii koronawirusa sektor opieki zdrowotnej należy do najbardziej obciążonych i wymagających wsparcia. Chociaż wielu stara się pomagać, pracując w znacznie zwiększonym wymiarze godzin lub pomagając w ramach wolontariatu, niestety nie zawsze okazuje się to wystarczające. W takim przypadku istnieje możliwość przymusowego skierowania poszczególnych osób do pracy przy zwalczaniu epidemii. Sprawdź, jak wyglądają regulacje prawne w tym zakresie.
Od 16 marca 2020 wprowadzono – wbrew wcześniejszym komunikatom MZ - powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy kupowaliśmy maski – szybko, dużo i jak najtaniej. Liczyło się, aby zaopatrzyć placówkę i aby mogła działać. Hurtownie nie ułatwiały życia, w absurdalny sposób windując ceny. Portale aukcyjne też włączyły się do zabawy, w pełni eksplorując znaczenie terminu „wolny rynek”. Pandemia zmieniała się powoli w pandemonium.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!