Bezpłatne świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego, również dla nieubezpieczonych, zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą 4 listopada przyjął Sejm.
Nowelizacja wprowadza zmiany, które zagwarantują każdej osobie korzystającej ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie kosztów z tym związanych, nawet gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Zgodnie z nowymi przepisami NFZ nie będzie dochodził kosztów udzielonych świadczeń w takim przypadku. Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć kosztów, jakie NFZ ponosi na refundację przepisanych przez lekarza leków, które są dostępne w aptece.
Nowelizacja przewiduje ponadto odstąpienie od obowiązku uiszczania przez pacjenta kosztów świadczeń i windykacji przez NFZ należności z tego tytułu, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku odstąpienie od windykacji nastąpi, gdy pacjent, w przewidzianych w ustawie terminach, zostanie zgłoszony do ubezpieczenia.
Ponadto - zgodnie z nowymi przepisami - obowiązkowe szczepionki od 2017 roku nadal będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ. Na mocy zmian uchwalonych przez parlament w połowie 2015 roku, od 2017 roku zakup szczepionek przewidzianych do obowiązkowych szczepień miał być finansowany nie z budżetu państwa, a przez NFZ.