Zarządzanie placówką medyczną wymaga od menedżerów nie tylko znajomości przepisów, ale także wszechstronnej wiedzy i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów. Dowiedz się, jak doskonalić umiejętności w tym obszarze.

Praktycy radzą

Patryk Kuchta

Patryk Kuchta: Jak zapewnić ochronę danych w placówce medycznej

Wraz z rozwojem e-zdrowia i cyfryzacją zagrożenie atakami hakerskimi na sektor ochrony zdrowia znacząco wzrosło. Jak zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów? Rozmowa z Patrykiem Kuchtą, kierownikiem Działu Ochrony Danych i Cyberbezpieczeństwa Korporacyjnego w Medicover.

Marek Doering

Dr Marek Doering: Jakie środki mogą pomóc w skutecznej walce z cyberprzestępczością

Placówki medyczne muszą inwestować w najnowocześniejsze metody walki z cyberprzestępczością, gdyż sposoby wyłudzania danych stają się coraz bardziej wyrafinowane. Należy również szkolić pracowników w zakresie problematyki związaną z cyberprzestępczością. W rozmowie z Markiem Doeringiem, audytorem placówek medycznych ds. cyberbezpieczeństwa, omawiamy jak najlepiej szkolić pracowników w tej dziedzinie.

Mateusz Warchał - zdjęcie

Mateusz Warchał: Jaki może być zakres pracy zdalnej w ochronie zdrowia

Medycy mogliby wykonywać niektóre prace administracyjne również zdalnie. Dlatego niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie regulaminu pracy zdalnej w placówkach medycznych. Rozmowa z dr. Mateuszem Warchałem, ekspertem prawa pracy.

Obowiązki i odpowiedzialność menedżera

Leczenie depresji

Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ

Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Unia

Wykonywanie zawodu przez lekarza spoza UE. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wykonywanie zawodu lekarza dla lekarzy spoza Unii Europejskiej zależy od udzielenia zgody ministra zdrowia poprzedzonej uzyskaniem opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego właściwego w danej dziedzinie medycyny. Zobacz, co przepisy polskie stanowią na ten temat i czy możesz starać się o pominięcie tego etapu na drodze do przyznania prawa wykonywania zawodu tylko na określony zakres czynności.

Kara za błędy lekarskie

Kary nałożone na lekarzy. Czy drobne błędy proceduralne je uchylą?

Drobne uchybienia proceduralne nie skutkują uchyleniem kary za błędy lekarskie – zapoznaj się z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie jednej z lekarek. Dowiedz się, jak zmiany w procedurze wpłynęły na jej sprawę. Wyjaśniamy też, dlaczego kasacja to nadzwyczajny środek odwoławczy.

Rozwój zawodowy

c9d743fe3fe6f16fb8cba51e9b31eb117e0e88f9-xlarge

Jak wdrażać nowoczesne metody zarządzania

Podmioty lecznicze szukają możliwości poprawy funkcjonowania, licząc na pozyskanie pacjenta i wzmocnienie swojej pozycji. Narzędziem, które je przybliża do tego celu jest wprowadzenie systemu zarz ą dzania jako ś ci ą usług zdrowotnych. Co możesz zrobić, aby oferować usługi medyczne na mo ż liwie najwy ż szym poziomie?

d6a5244601493eda030616c24cea496727bdebd7-xlarge

Eventy – narzędzie w edukacji zdrowotnej

Jednym z pomysłów na budowę wizerunku placówki medycznej jest organizacja eventów prozdrowotnych. To dobre narzędzie do zwrócenia na siebie uwagi, popularyzacji, nagłośnienia ważnego społecznie problemu, ale i również próby jego rozwiązania. Sprawdź, w jaki możesz realizować misję edukacyjną i jakie możesz mieć z tego korzyści?

21ba53f381ef7ada43d04c7d398dcfdc3e1a7b47-xlarge

Jak skutecznie edukować pacjentów o zdrowiu

Wciąż rośnie zapotrzebowanie na rzetelną edukację w dziedzinie zdrowego stylu życia. Społeczna edukacja zdrowotna to zadanie wielu instytucji w naszym kraju, nie tylko szkół, administracji publicznej, organizacji pozarządowych, ale także placówek ochrony zdrowia. Od personelu medycznego słusznie oczekuje się działań edukacyjnych – wszak to lekarze dysponują aktualną, rzetelną wiedzą w zakresie określonych problemów zdrowotnych. Jak zatem je podejmować?

Zatrudnianie kierowników

agresywny pacjent

Jak się bronić przed agresją pacjentów

Wobec narastającej agresji i często bardzo roszczeniowej postawy pacjentów sięgnięcie po instrumenty prawa karnego może czasami być jedyną właściwą formą zażegnania niebezpieczeństwa oraz zakończenia naruszeń dóbr prawnych personelu medycznego. Sprawdź, jaka ochrona Ci przysługuje.

M. Feldman

Michał Feldman: Dbamy o zdrowie psychiczne medyków

W procesie diagnostyki i leczenia chorób o podłożu psychicznym istotna jest znajomość światowych trendów medycznych i lokalnych zjawisk społecznych. Rozmowa z dr. Michałem Feldmanem, dyrektorem w NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie.

Praca zespołowa

Praca zespołowa – jak korzystać z jej zalet w placówce medycznej

Pojęcie pracy zespołowej święci triumfy w naukach o zarządzaniu. Różnorodność oferty szkoleniowej związanej z budowaniem zespołów, rozpoznawaniem własnej roli zespołowej świadczy o sporym zainteresowaniu tą tematyką. Czym jest praca zespołowa i dlaczego taki właśnie rodzaj pracy ma przewagę nad pracą indywidualną?

Kontrole PIP

7259579d2c1d1fd05c39a9ec71866e98479c03e1-xlarge

Otrzymałeś nakaz PIP - jak się odwołać

Placówka, do której inspektor pracy skierował nakazy, może się odwołać do okręgowego inspektora pracy. Musi to być dobrze przemyślane i przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zobacz, jak to zrobić, aby zwiększyć szanse na zmianę lub uchylenie decyzji inspektora.

f7ccd58fa4b38ea0506bf87f801c652bb82ebca2-xlarge

Kontrola PIP - czego może żądać inspektor

Kontrola przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów z zakresu bhp w placówce medycznej, nie jest celem samym w sobie. Jeżeli inspektor wykaże nieprawidłowości, to zobowiąże placówkę do usunięcia stwierdzonych uchybień. Poznaj przysługujące inspektorom uprawnienia pokontrolne, a unikniesz wątpliwości oraz sporów z organami PIP.

99ee4420e0e2ae3a0a0cfb5ea75166c2fb23f120-xlarge

Uwagi do protokołu kontroli PIP - jak je wnosić

Szczegółowe zapoznanie się i przeanalizowanie zapisów zawartych w protokole kontroli inspekcji pracy jest dobrą praktyką. Jeżeli przedstawiciel placówki medycznej uzna, że protokół wymaga uzupełnienia lub zmiany zawartych w nim ustaleń – warto wnieść do niego zastrzeżenia. Zobacz, jakie masz uprawnienia w tym zakresie.

Marketing

rozmowa z pacjentem

Jak prowadzić rozmowę, aby była skutecznym dialogiem

Dobra rozmowa wymaga empatii, życzliwości i asertywności, inteligencji emocjonalnej oraz znajomości technik porozumiewania się. Zarządzający placówkami medycznymi wiedzą, że przyjęte cele można osiągnąć przez dialog, przekonywanie i siłę perswazji.

Konferencja prasowa

W jaki sposób placówka medyczna powinna współpracować z mediami

Znacznie częściej do kontaktów placówek medycznych z mediami dochodzi w sytuacjach kryzysowych, przy przekształceniach organizacyjnych czy prawnych, rozszerzeniu czy ograniczeniu działalności itp. Jak świadomie współpracować z prasą, radiem i telewizją, aby odnosić korzyści wizerunkowe?

pr placówki medycznej

Pacjent nasz pan – jak skutecznie prowadzić PR placówki medycznej

Usługi medyczne to produkt, od którego atrakcyjności i ceny w dużej mierze zależy liczba osób nim zainteresowanych. Co zrobić, aby pacjent wybrał nas, a nie usługi konkurencyjne? Czy tradycyjne działania marketingowe sprawdzą się również w promocji placówek medycznych?

Gospodarka odpadami

BDO w formie papierowej do 30 czerwca 2020

Do 30 czerwca sprawozdania BDO możliwe w formie papierowej

Elektroniczne rozwiązania objęły sprawozdania dotyczące odpadów medycznych, przekazywane co roku marszałkowi danego województwa przez placówki medyczne, lecz do 30 czerwca 2020 r. dopuszczono prowadzenie ewidencji wytwarzania i gospodarowania odpadami za 2019 rok w formie papierowej. Oto szczegóły przyjętego rozwiązania.

odpady medyczne

Jak postępować z wysoko zakaźnymi odpadami

W każdej chwili możesz mieć kontakt z pacjentem zarażonym drobnoustrojem chorobotwórczym. Wówczas odpady, które pochodzą bezpośrednio od takiego pacjenta, kwalifikujesz do wysoce zakaźnych odpadów medycznych. Oznacza to, że nawet małe gabinety powinny być zaopatrzone w pojemniki służące do ewentualnego gromadzenia tych odpadów. Co jeszcze jest konieczne?

Obrót odpadami

Jak prowadzić elektroniczną ewidencję odpadów

Od nowego roku czeka nas rewolucja w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów, rejestru i sprawozdawczości. Będzie ona prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Dokumenty dotyczące ewidencji odpadów będziemy wprowadzać na bieżąco przez system. Oto szczegóły.

Zamówienia publiczne

47d0a073f8bb5987b75f8b100820e81a57aa588c-xlarge

Jak unikać naruszania zasady konkurencyjności

Odwołania składane przez wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej na czynności zamawiających często zawierają zarzut naruszenia zasad uczciwej konkurencji. Jak zatem opisywać przedmiot zamówienia, aby nie narazić się na koszty związane z rozstrzyganiem spraw przed KIO?

46b4a7115b896d9bca630ce8a5e4e0f99a916ba3-xlarge

Jak dobrze sporządzić opis przedmiotu zamówienia

Opis przedmiotu zamówienia jest ważnym elementem specyfikacji istotnych warunków zamówienia, którą przygotowuje zamawiający. Dobrze przygotowany zagwarantuje realizację zamówienia zgodnie z założeniami. Jak zatem ustrzec się błędów w tym obszarze?

46b4a7115b896d9bca630ce8a5e4e0f99a916ba3-xlarge

Kiedy wnosić odwołania w przetargach

Możliwość odwołania od opisu przedmiotu zamówienia i wyboru najkorzystniejszej oferty oraz obowiązek zatrudniania na podstawie umowę o pracę wprowadzone nowelizacją Prawa zamówień publicznych sprzed pół roku spowodowały istotne wątpliwości w postępowaniach. Jak sobie z nimi radzić?