
Ustawa o jakości: nowe zasady autoryzacji i akredytacji
Akredytacja i autoryzacja, zgodnie z ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, będzie się składać na nowy system jakości tworzony w opiece zdrowotnej. Sprawdź, jakie zmiany czekają placówki medyczne.

Standardy medyczne w jakości usług zdrowotnych: definicje i procedury
Standardy medyczne opracowywane są głównie przez towarzystwa naukowe w formie zaleceń, nie mają charakteru prawnego, bazują na aktualnej praktyce medycznej oraz na tzw. medycynie opartej na naukowych dowodach (Evidence Based Medicine – EBM).

Akredytacja w podstawowej opiece zdrowotnej
Akredytacja w POZ jest ważna dla bezpieczeństwa pacjenta i poprawy jakości opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej o programie akredytacji dla podstawowej opieki zdrowotnej oraz procedurze akredytacyjnej. Przekonaj się, jakie korzyści mogą wyniknąć z uzyskania certyfikatu akredytacyjnego dla POZ.

Rząd przyjął ustawę o jakości, ale 1 stycznia 2023 r. nie jest realnym terminem na jej wejście w życie
Zarządzający placówkami medycznymi uważnie śledzą zmiany w projektowanej ustawie jakościowej, chcąc jak najlepiej przygotować się do czekających ich nowych obowiązków. Mimo przesunięcia realizacji niektórych zadań czasu na wdrożenie nowych jest niewiele, a pytań i niejasności dużo. Co czeka placówki medyczne?

Normy ISO w zarządzaniu zasobami ludzkimi: usprawnienie rekrutacji i efektywności organizacji
Menedżerowie placówek medycznych mogą szukać podpowiedzi, jak przyciągać, pozyskiwać, oceniać i rekrutować ludzi w normie ISO 30405:2016. Koncentruje się ona na kluczowych procesach i praktykach. ISO 30405:2016 może być stosowana przez każdą organizację, niezależnie od jej typu i wielkości.

Ustawa o jakości. Co czeka szpitale?
Szpitale po wejściu w życie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta będą musiały wdrożyć wiele rozwiązań poprawiających jakość zarówno na poziomie klinicznym, konsumenckim, jak i zarządczym. Czy będą w stanie dostosować się do nowych wymagań ustawy o jakości?

Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia
Wewnętrzny system zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, udzielanie przez NFZ akredytacji w ochronie zdrowia czy autoryzacja szpitali to propozycje rozwiązań, które znalazły się w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, jakie zmiany są planowane.

Czy akredytacja poprawia jakość w placówce
Szefowie placówek medycznych, decydując się na wdrożenie akredytacji, liczą na podniesienie jakości udzielania świadczeń zdrowotnych i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Czy tak rzeczywiście jest, sprawdziła NIK. Poznaj wyniki tej kontroli.

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015
Tzw. struktura wysokiego stopnia wprowadziła identyczne definicje i układ dla wszystkich systemów zarządzania ISO. Wpływa to znacząco na przejrzystość i zrozumienie norm oraz powoduje, że proces wdrożenia i certyfikacji zintegrowanej jest bardziej efektywny. Na co zwrócić uwagę, decydując się na wdrożenie ISO?

W analizie wyników placówki warto stosować mierniki
Jakość w placówkach medycznych trzeba monitorować i oceniać na każdym etapie realizacji usługi. Mogą w tym pomóc specjalnie opracowane mierniki i wskaźniki. Sprawdź, jak je wykorzystać w praktyce.