Procedura mycia rąk z listą audytującą
Sanepid otrzyma 140 mln zł dofinansowania na rozwój i dalszą informatyzację, remonty i doposażenie wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pieniądze pochodzą z unijnego instrumentu REACT.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach będzie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 roku. W ocenie ministra zdrowia maseczki ograniczają przenoszenie chorób, nie tylko COVID-19, ale także wirusa grypy czy RSV.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57,5 mln szczepionek – wynika z danych zamieszczonych na stronach rządowych.
Rząd przedłużył do 31 grudnia 2022 r. aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w podmiotach leczniczych i aptekach.
Raport „Stan Sanitarny Kraju w 2021 roku” stanowi omówienie wszystkich najważniejszych obszarów związanych z utrzymaniem zdrowia publicznego. Dokument podsumowuje pracę Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2021 roku.
Wydano zalecenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania transmisji ospiej małpy w podmiotach świadczących usługi zdrowotne.
Przekonanie do szczepień przeciw COVID-19 osób, które mają wątpliwości, to główny cel kampanii informacyjnej „Chcę zrozumieć”. Kampania rusza z początkiem października. Dowiedz się więcej o działaniach resortu zdrowia.
Obecnie obowiązujące ograniczenia - nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego – przedłużono do 30 września 2022 r. Jednym z nich jest obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych i aptekach.
Od 17 sierpnia 2022 r. drugą dawkę przypominającą przeciwko COVID-19 może się zaszczepić personel medyczny, w tym pracownicy aptek oraz studenci kierunków medycznych. Wystawiono ok. 400 tys. e-skierowań dla medyków.
Kampania promująca szczepienia dzieci z Ukrainy w Polsce i wsparcie w zakresie dostaw szczepionek i to główne założenia porozumienia o współpracy podpisanego przez Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, i Rasheda Mustafę Sarwara, koordynatora UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce. Kampania informacyjna ma zwiększyć zainteresowanie szczepieniami w grupie uchodźców.