Zadośćuczynienie za krzywdę pacjenta – co weźmie pod uwagę sąd

Zadośćuczynienie jako rekompensata pieniężna nie jest wyliczane co do złotówki, czy nawet grosza, tak jak odszkodowanie. Pacjent nie musi mieć faktur ani udowadniać wysokości dochodzonej kwoty żadnym skomplikowanym wyliczeniem popartym dowodami.

Zadośćuczynienie to pieniężna rekompensata za cierpienie fizyczne i psychiczne pacjenta oraz krzywdę moralną. Coraz częściej zadośćuczynienie ma charakter represyjny wobec sprawcy szkody.

Zadośćuczynienie należy się w przypadku błędnego leczenia w szpitalu czy u lekarza albo w prywatnej przychodni. Zadośćuczynienie to pieniężne świadczenie przyznawane za błędne leczenie mające wynagrodzić pacjentowi zbędny ból, kalectwo, pogorszenie się stanu zdrowia, przeżycia psychiczne związane ze zbędnym czy nieprawidłowym leczeniem oraz ewentualne skutki błędnego leczenia powstałe na przyszłość.

Nie można podać jednego sprawdzonego sposobu wyliczenia zadośćuczynienie. Każda próba generalizacji tego jak liczyć jego wysokość będzie skazana na niepowodzenie gdyż każdy przypadek błędu medycznego jest inny. To sąd rozpoznając sprawę pacjenta - na podstawie podanych dowodów, zwłaszcza zeznań pacjenta i jego najbliższych oraz dokumentacji medycznej - ustali czy i jaką odniósł krzywdę i przyzna za nią zadośćuczynienie.

Sąd bierze pod uwagę praktycznie wszystkie okoliczności dotyczące procesu leczenia. Zatem każde konstruowanie pozwu wymaga przeanalizowania całości sprawy, najlepiej przez prawnika, który specjalizuje się w odszkodowaniach medycznych.

Autor: Daniel Anweiler, adwokat, prowadzi bloga o skutecznym dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne
zadośćuczynienie, krzywda pacjenta
Słowa kluczowe:
błędy medyczne

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »