Kto odpowiada za uciekiniera ze szpitala

/appFiles/site_102/images/autor/mnobG4gAJBp85ZV.jpeg

Autor: Greta Kanownik

Dodano: 9 listopada 2015

Kto odpowiada za uciekiniera ze szpitala

Ucieczki pacjentów ze szpitali wbrew pozorom nie są rzadkością. Jednym brakuje cierpliwości, aby poczekać na wyniki badań, inni mają zaniki pamięci. Wśród uciekinierów zdarzają się też osoby pod wpływem alkoholu oraz ze skłonnościami samobójczymi.

Kto odpowiada za uciekiniera, któremu coś się stanie po samowolnym opuszczeniu szpitala?

Odpowiedzialność lekarza (karna, cywilna, pracownicza, zawodowa) zależy od oceny konkretnego przypadku. Lekarz zatrudniony na podstawie umowy o pracę ponosi odpowiedzialność za własne działania i zaniechania. Zawsze jednak decydująca będzie ocena, czy lekarz zachował się w konkretnej sytuacji właściwie. Lekarz może uwolnić się od odpowiedzialności wskazując m.in. na niemożność wykonania obowiązku wskutek niewłaściwej organizacji pracy, np. gdy zwracał uwagę dyrekcji na niewłaściwy nadzór nad pacjentem. Oczywiście za bezpieczeństwo hospitalizowanego pacjenta odpowiada szpital. Sytuacja zmienia się jednak, gdy pacjent samowolnie opuszcza teren lecznicy. Rzeczywistość pokazuje jednak, że takim przypadkom nawet, gdy szpital stosuje wszelkie niezbędne procedury jest bardzo trudno zapobiec.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

W każdym z takich przypadków pracownicy placówki powinni bezzwłocznie wezwać policję, oraz odnotować ten fakt w raporcie pielęgniarskim i lekarskim.

Autor: Greta Kanownik
Słowa kluczowe:
szpital

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »