Wzrost nakładów na zdrowie – czy to wystarczy?

Plan finansowy NFZ na 2016 r. przewiduje przychody w wysokości 72,4 mld zł i koszty na poziomie 73,3 mld zł. Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała 9 lipca br. plan finansowy NFZ na 2016 r. Plan zakłada na przyszły rok przychody w wysokości 72,4 mld zł (o 4,3% więcej niż przewiduje plan na rok bieżący), z czego 69 mld zł to wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne (o 3,7% więcej). 

Koszty zostały zaplanowane na poziomie 73,3 mld zł (o 5,7% więcej niż w planie na 2015 r.). W tej kwocie koszty świadczeń opieki zdrowotnej to 69,5 mld zł (6,8% więcej). Nakłady na POZ mają w przyszłym roku wzrosnąć o 20,9%, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną – o 3,5%, a na leczenie szpitalne – o 5,4% Wzrost nakładów zaplanowano też m.in. w leczeniu psychiatrycznym i leczeniu uzależnień (o 11,4%), w lecznictwie uzdrowiskowym (o 5%) i w leczeniu stomatologicznym (o 2%). Na refundację zaplanowano kwotę stanowiącą 98,1% tegorocznej.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Ponadto plan zakłada utworzenie rezerwy na refundację i koszty świadczeń w wysokości 603 mln zł. Po jej rozwiązaniu większość środków będzie przeznaczona na refundację. Ogólna kwota wydatków na ten cel wzrośnie wówczas do ponad 11 mld zł (z obecnych 10,9 mld zł). Jeśli chodzi o niższe nakłady na chemioterapię, to w tym roku wydatki zaplanowano na 1,267 mld zł, zaś na 2016 - na 1,240 mld zł.(środki, które dotychczas były bezpośrednio wydawane na ten cel, nadal będą przeznaczone na chemioterapię, ale w ramach finansowania programów lekowych). 

Jak zwykle jednak powstaje pytanie, czy sam wzrost nakładów na ochronę zdrowia wystarczy na poprawę dotychczasowej sytuacji ochrony zdrowia? Sam wzrost nakładów nie rozwiąże wielu nawarstwiających się problemu sektora zdrowotnego – w parze ze wzrostem nakładów powinny nastąpić zmiany systemowe, wówczas możliwe jest wyjście ochrony zdrowia z kłopotów (na które wskazują eksperci ds. ochrony zdrowia), a z którymi polska służba zdrowia boryka się już od dłuższego czasu.

Słowa kluczowe:
NFZ

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »