Walka o przywrócenie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów

Naczelna Rada Lekarska skierowała do ministra zdrowia apel nr 9/15/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z 26 czerwca 2015 r., o przywrócenie stażu podyplomowego oraz o poprawę warunków realizacji kształcenia przed i podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd lekarski stoi na stanowisku, że od właściwego modelu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów zależą nie tylko ich kwalifikacje, ale także bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość i dostępność udzielanych im świadczeń zdrowotnych.

Naczelna Rada lekarska domaga się:

- Przywrócenie stażu podyplomowego.

- Kształcenia studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Otóż NRL uważa, że przyjęty model dwusemestralnego praktycznego nauczania na ostatnim roku studiów, nie daje wystarczających gwarancji prawidłowej realizacji kształcenia praktycznego. Rada apeluje o zapewnienie właściwego finansowania potrzeb, w ramach obecnego systemu szkolenia przeddyplomowego, w celu zapewnienia odpowiednich standardów nauczania i nabywania wysokich kompetencji przez studentów.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

- Uprawnień dla studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego w zakresach:

1. do udzielania świadczeń zdrowotnych, z określeniem, które czynności student może wykonywać samodzielnie, które pod bezpośrednim nadzorem, a których nie wolno mu wykonywać;

2. dostęp studenta do dokumentacji medycznej pacjentów i do danych objętych tajemnicą lekarską;

3. w zakresie prawa pacjenta do wyrażenia sprzeciwu wobec udziału studenta w udzieleniu świadczenia zdrowotnego;

4. ochronę studenta odbywającego praktyczne nauczanie przed majątkową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone pacjentowi w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych na zasadach zbliżonych do ochrony, z jakiej korzystają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

- Tworzenie nowych specjalizacji.

Kontrowersje wokół zmiany sposobu kształcenia lekarzy w Polsce nie ustają, a w praktyceliczba lekarzy w naszym kraju w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest najmniejsza w Unii Europejskiej, jednakże lekarze pracują za to niemal najdłużej w Europie. Sytuację pogarsza też fakt, że około 10 proc. absolwentów kierunków medycznych wyjeżdża za granicę. A pacjenci stoją w kolejkach.

Słowa kluczowe:
kształcenie lekarzy

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy
×Nie udało się uruchomić wyszukiwarki, jeśli problem wystąpi ponownie prosimy o kontakt.