Kamień milowy w ochronie zdrowia

Mamy połowę lutego, a ja już jestem myślami w kwietniu. Dlaczego? Ponieważ w tym miesiącu Ministerstwo Zdrowia ma dokonać oceny funkcjonowania pakietu onkologicznego po trzech miesiącach od jego wejście w życie. Znacznie szybciej, bo chyba jeszcze w lutym, ma być zaprezentowany publicznie projekt ustawy o zdrowiu publicznym. To pierwsze zdarzenie jest obecnie w oku uwagi, a raczej krytyki, znacznej części środowiska medycznego. Im dalej w las tym więcej drzew.

Podmioty lecznicze właśnie rozliczają, lub próbują rozliczyć, pierwszy okres sprawozdawczy, czyli styczeń 2015 r. Nie był to miesiąc „normalny”. Start pakietu, problem z zamkniętymi praktykami lekarzy rodzinnych oraz przedłużony, dla części z nas nawet do 12 stycznia, okres świąteczny, spowodował, że realizacja usługi w ramach pakietu była znacznie mniejsza niż to będzie miało miejsce w lutym. Niemniej jednak, już część szpitali sygnalizuje, że ich przychód z tego tytułu jest mniejszy, niż w okresie, gdy pakiet onkologiczny jeszcze nie obowiązywał. Z tych względów trudno o jednoznaczne wnioski. Dlatego dopiero w kwietniu przekonamy się, czy, a jeżeli tak, to ile straciły lub zyskały szpitale na tym pakiecie oraz najważniejsze, czy zyskali na nim pacjenci.

Powstający w przyśpieszonym tempie projekt ustawy o zdrowiu publicznym może sporo „namieszać” w systemie. Według mnie ustawa powinna powstać jako efekt „kłótni politycznej”, jaki ten system ochrony zdrowia ma być. Ale może właśnie taka kolejność, najpierw projekt ustawy, a potem polityczna dyskusja nad nim, będzie bardziej odpowiednia. Trudno funkcjonować, a tym bardziej planować strategie rozwoju podmiotów leczniczych, gdy brak wiedzy, „do którego portu zmierza ten statek”. Ustawa będzie, mam taką nadzieję, kamieniem milowym w rozwoju polskiego systemu ochrony zdrowia. Koalicja rządowa ma zdecydowaną większość w parlamencie, więc z jej uchwaleniem nie powinno być problemów. Oby tylko jej twórcy chcieli wysłuchać i uwzględnić opinie „maluczkich”, którzy będą zgłaszać uwagi.

Słowa kluczowe:
ochrona zdrowia

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »