Asystent medyczny

Asystent medyczny – jaką odpowiedzialność ponosi i jakie ma prawa

Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia asystenta medycznego? Jakie uprawnienia ma asystent medyczny?

agresywny pacjent

Jak się bronić przed agresją pacjentów

Wobec narastającej agresji i często bardzo roszczeniowej postawy pacjentów sięgnięcie po instrumenty prawa karnego może czasami być jedyną właściwą formą zażegnania niebezpieczeństwa oraz zakończenia naruszeń dóbr prawnych personelu medycznego. Sprawdź, jaka ochrona Ci przysługuje.

etyka

Jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej lekarza

W nawiązaniu do zwiększonej liczby wyjazdów lekarzy z Polski do innych państw Unii Europejskiej i do propozycji wniesienia zmian do uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wydawanych przez nią zaświadczeń dowiedz się, jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej. Obecnie zaświadczenie jest wydawane tylko w języku polskim, natomiast rada proponuje, aby wydawać je również w językach angielskim i hiszpańskim.

Lekarze

Age diversity management – nowe wyzwanie dla placówek medycznych

Wciąż marginalizowanym tematem jest umiejętne zagospodarowywanie ekspertów z długim zawodowym stażem, w wieku 50–60 lat i starszych, z których wielu boryka się z wykluczeniem zawodowym. Jak to wygląda w placówkach medycznych?

Finanse

Podwyżki w ochronie zdrowia w 2022 roku: finansowanie kosztów zmian wynagrodzeń

Tzw. ustawa podwyżkowa podwyższyła wynagrodzenia pracowników wykonujących zawód medyczny i pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny. Dyrektorzy mają wiele wątpliwiości dotyczących sfinansowania kosztów tych zmian. Sprawdź!

Podwyżka

Podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek – jak je naliczać od 1 lipca 2022 r.

Zmiany w wynagrodzeniach wprowadzają największe niepokoje do środowiska pielęgniarek, których płace różnicują w sposób dość drastyczny. Wyliczone na tych zasadach wynagrodzenie zasadnicze między 1 i 3 grupą pielęgniarek/położnych różnić się może nawet o 2 tys. zł. Jak w tej sytuacji mają postąpić dyrektorzy placówek?

Badanie

Wstępne badania lekarskie przed zatrudnieniem: czy są dopuszczalne

Profilaktyczna ochrona zdrowia to obowiązek każdego pracodawcy, również placówki medycznej. Czy można skierować kandydata na pracownika na badania lekarskie wstępne na 35 dni przed zatrudnieniem?

Praca zespołowa

Praca zespołowa – jak korzystać z jej zalet w placówce medycznej

Pojęcie pracy zespołowej święci triumfy w naukach o zarządzaniu. Różnorodność oferty szkoleniowej związanej z budowaniem zespołów, rozpoznawaniem własnej roli zespołowej świadczy o sporym zainteresowaniu tą tematyką. Czym jest praca zespołowa i dlaczego taki właśnie rodzaj pracy ma przewagę nad pracą indywidualną?

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy – co musi się w nim znaleźć

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem placówki medycznej obliguje prowadzącego placówkę lub osobę upoważnioną do sporządzenia i wydania świadectwa pracy. Sprawdź, komu musisz wystawić takie świadectwo, w jakim terminie i jak prostować w nim ewentualne błędy.

szef

Kiedy pracodawca może żądać dodatkowych badań profilaktycznych pracownika

Szef placówki medycznej przebywa na krótkich zwolnieniach lekarskich. Pracodawca ma przypuszczenia, że ta osoba ma problemy natury psychicznej. Co może zrobić w takiej sytuacji? Czy może skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie?