Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz aktualności i zalecenia rządowych instytucji związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi.

Od 1 lipca 2023 r. zniesienie obowiązku szczepień medyków przeciwko COVID-19

Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia, od 1 lipca 2023 r. zniesiony będzie obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 medyków. Obowiązek ten wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 12 maja 2022 r. wprowadzające w Polsce stan zagrożenia epidemicznego.

WHO: ogłaszamy koniec pandemii COVID-19

Po przeszło trzech latach od pojawienia się pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem, 5 maja 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła zakończenie pandemii COVID-19.

Od 1 lipca 2023 r. rząd odwołuje stan zagrożenia epidemicznego

Rząd planuje od 1 lipca 2023 r. odwołać stan zagrożenia epidemicznego. Stan ten obowiązywał w Polsce od 16 maja 2022 r. i był później przedłużany. Wcześniej, od marca 2020 roku do maja 2022 roku, obowiązywał w Polsce stan epidemii. Pojawił się już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 30 kwietnia 2023 r.

Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego z 31 marca do 30 kwietnia 2023 r. jest najważniejszą zmianą, jaką wprowadzi znowelizowanie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Przedłużenie do końca kwietnia nakazu noszenia maseczek

Do końca kwietnia 2023 roku ma być przedłużony nakaz noszenia maseczek w szpitalach, aptekach oraz w innych placówkach ochrony zdrowia – projekt rozporządzenia ministra zdrowia znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Będzie obowiązek zgłaszania zakażeń wirusem RSV

Do wykazu zakażeń i chorób zakaźnych, w przypadku których podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z ich powodu, będzie dodane zgłoszenie w postaci papierowej lub elektronicznej z wykorzystaniem formularza „ZLK-1” dla zakażenia wirusem RSV – w przypadku zachorowań potwierdzonych dodatnim wynikiem szybkiego testu antygenowego lub badań laboratoryjnych mających na celu izolację wirusa RSV lub wykrycie kwasu nukleinowego wirusa RSV.

Farmaceuci zaszczepią dorosłych przeciw grypie

Farmaceuci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny, będą mogli wykonywać szczepienie przeciw grypie u osoby dorosłej. Poznaj zmiany, które przewiduje p rojekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.  

Szerszy zakres Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z powodu poważnego działania niepożądanego, do którego doszło w związku ze szczepieniem obowiązkowym. Chodzi o szczepienia wykonane począwszy od tej daty. Dotąd Fundusz Kompensacyjny obejmował wyłącznie szczepienia przeciw COVID-19.

Dlaczego warto zaszczepić się na grypę

Obecnie mamy, jak co roku w tym okresie, falę zachorowań na grypę sezonową (tzw. sezon grypowy lub sezon epidemiczny grypy). Szczepienia są jednym ze sposobów ochrony.

maseczki ochronne

Maseczki w podmiotach leczniczych do końca marca 2023 roku

Wydłużenie czasu obowiązywania aktualnych ograniczeń z 31 grudnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakłada projekt rozporządzenia covidowego. Przepisy wejdą w życie 31 grudnia.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera