Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz aktualności i zalecenia rządowych instytucji związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi.

Punkty szczepień nie otrzymają zwrotu za dowóz na szczepienie COVID-19

NFZ nie zapłaci punktom szczepień za dowiezienie pacjenta na zabieg, bo transport zorganizują samorządy – tak wynika ze znowelizowanego 21 stycznia zarządzenia nr 187/2020/DSOZ z 25 listopada 2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem  COVID-19. Ta usługa wraz ze szczepieniem była wyceniona na 68,15 zł, natomiast za szczepienie NFZ płaci 61,24 zł. Gminy otrzymają 24 zł za przewóz pacjenta sprawnego ruchowo i 52 zł za osobę niepełnosprawną w gminach do 100 tys. mieszkańców i 60 zł za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Elektroniczna wymiana informacji dotycząca niepożądanych odczynów poszczepiennych

Wprowadzono możliwość zgłaszania do sanepidu niepożądanych odczynów poszczepiennych w formie elektronicznej.  Zgłoszenia takie i ewentualne korekty przesyłają lekarze i felczerzy. W związku z tym sanepid będzie prowadził rejestr zgłoszeń i udzielał informacji z tego rejestru również w formie elektronicznej. Wprowadzono nowy wzór formularza zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego przystosowanego do elektronicznej wymiany informacji i korekty zgłoszeń za pomocą systemu teleinformatycznego.     

Jak kwalifikować do szczepienia przeciw COVID-19

Kwalifikację do szczepienia osób dorosłych przeciwko COVID-19 należy ograniczyć jedynie do zebrania wywiadu. Takie zalecenia przedstawili konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej i konsultant krajowego w dziedzinie pediatrii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w stanowisku z 11 stycznia 2021 r. dotyczącym sposobu kwalifikacji osób dorosłych do szczepień masowych przeciwko COVID-19.

Zmiana kolejności szczepień. Chorzy przewlekle priorytetowi

Do Kancelarii Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski dotyczące preferencyjnego traktowania osób chorych na choroby przewlekłe. Dlatego rząd przedstawił skorygowany etap I szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z nim osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Nowy Etap I szczepień przeciwko Covid-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy: 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia. 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi, 1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.  Zmiany będą wprowadzone do porządku prawnego aktualizacją rozporządzenia w sprawie obostrzeń.

15 stycznia rusza rejestracja seniorów 80+ na szczepienia przeciw COVID-19

Rozpoczyna się proces powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80. roku życia będą mogli zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Zaraz potem, bo od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Pozostali będą mogli zgłosić chęć zaszczepienia przez formularz online. Dzięki temu otrzymają informacje, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych.

Gov.pl/szczepimysie – pierwsze źródło informacji o szczepieniach

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Właśnie dlatego informacje o przebiegu szczepień umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie. 

Od 8 stycznia 2021 r. obowiązuje e-skierowanie

Od 8 stycznia 2021 r. placówki medyczne mają obowiązek ustawowy wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Blisko 70 proc. podmiotów leczniczych wprowadziło to rozwiązanie jeszcze w 2020 roku. Tylko w grudniu lekarze wystawili ponad 1,1 mln e-skierowań na konsultacje i badania, a średnio dziennie wystawia się niemal 55 tys. tych elektronicznych dokumentów.

Zapisy personelu medycznego do szczepień przeciwko COVID-19 do 14 stycznia

Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe mają czas na zebranie list chętnych na szczepienie. Osoby te muszą być zatrudnione w placówkach wytypowanych do szczepienia w etapie „0” oraz muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dotyczy to również personelu niemedycznego, tj. administracyjnego, pomocniczego tych podmiotów (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.), jak i z firm współpracujących z podmiotem przebywający w trybie ciągłym w danym podmiocie. Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie. Do 14 stycznia trwa także zbieranie list personelu i pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, którzy chcą skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. Do tego terminu na szczepienie mogą zgłaszać się również pracownicy uzdrowisk i szpitali niewęzłowych (np. onkologicznych). Dotyczy to również personelu niemedycznego. Szczepienie w ZOL-ach, uzdrowiskach i szpitalach niewęzłowych będzie zorganizowane na miejscu, w tych placówkach.

Rząd przedłuża obostrzenia związane z COVID-19 do 31 stycznia

Rząd z powodu trudnej sytuacji w Europie dotyczącej COVID-19 oraz wciąż wysokiej liczby osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce przedłużył obowiązujące obostrzenia związane z pandemią do 31 stycznia.

Kontrola realizacji szczepień przeciw COVID-19

Trwa kontrola realizacji szczepień m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zlecona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego. Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał pilnych wyjaśnień od podmiotów, w których pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania zasad kolejności przeprowadzania szczepień.

wiper-pixel