Kierowanie ludźmi jest wyzwaniem dla menedżera placówki medycznej, a zgrany personel to największy kapitał. Zwłaszcza zespół dobrych lekarzy. Sprawdź, jak stale inwestować w rozwój zasobów ludzkich, aby osiągać korzyści.

Zatrudnianie i sprawy pracownicze

Szkolenie lekarzy

Nabywanie kwalifikacji w ramach nowych zawodów medycznych

Przepisy regulujące wykonywanie określonych zawodów medycznych wchodzą w życie 26 marca 2024 r. Warto sprawdzić, jak zdobyć uprawnienia w takich dziedzinach jak np. elektrokardiolog czy technik ortopeda.

Zmiana umowy o pracę

Prośba pracownika o zmianę typu umowy o pracę

Przepisy zmienionego Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. mają zastosowanie do placówek medycznych jako pracodawców, wprowadzając możliwość wnioskowania przez pracowników o zmianę warunków zatrudnienia. Współpraca w tym zakresie może być trudna z uwagi na charakter nowych regulacji. Oto szczegóły.

Zwolnienie z pracy

Aktualne restrykcje dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Prowadzący placówkę medyczną ma prawo wypowiedzieć lub w szczególnych przypadkach rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Mając zamiar zakończenia współpracy z danym pracownikiem, należy jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z Kodeksu pracy. Nowe przepisy zawierają katalog przyczyn, które nie mogą stanowić podstawy uzasadniającej zarówno wypowiedzenie umowy o pracę, jak i jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Rejestracja medyczna

recepcja

Rejestracja medyczna poza kolejnością

Pracownicy rejestracji medycznej, oprócz bieżącego rejestrowania pacjentów na świadczenia, prowadzą kolejki oczekujących. Obowiązek ten dotyczy podmiotów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z kontraktem NFZ. Czy pierwszy pacjent musi czekać w kolejce? Jakie są przepisy dotyczące pacjentów „poza kolejnością” w AOS?

Kontakt telefoniczny

Profesjonalna rejestracja telefoniczna – jak ją zorganizować

„To ode mnie nie zależy”, „Nie pomogę Panu/Pani” – takie mało profesjonalne sformułowania wciąż można usłyszeć, dzwoniąc do wielu gabinetów lekarskich i placówek medycznych. Jaką funkcję pełni rejestracja telefoniczna w placówce ochrony zdrowia? Poznaj schematy rozmów telefonicznych i dobre praktyki, które pozwolą w bardziej profesjonalny sposób obsługiwać pacjentów, co przełoży się bezpośrednio na wpływy placówki.

rejestracja

Co zrobić, gdy placówka medyczna nie może zarejestrować pacjenta w dniu zgłoszenia się do przychodni

Placówka POZ powinna zapewnić dostępność świadczeń lekarza zgodnie z harmonogramem pracy, najczęściej w dniu rejestracji pacjenta. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy nie ma możliwości udzielenia świadczenia w danym dniu.

Odpowiedzialność i uprawnienia zawodowe

kontrola trzeźwości lekarza na kontrakcie

Kontrola trzeźwości lekarza na kontrakcie

Obok osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, który najczęściej przybiera formę umowy o pracę, w placówkach medycznych swoje obowiązki wykonują pracownicy zatrudnieni na podstawie umów prawa cywilnego. Osoby takie, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, muszą mieć odpowiedni poziom gotowości do wykonywania swoich obowiązków. Sprawdź, jak można to weryfikować.

odpowiedzialność pracownicza

Pracownik wyrządził szkodę. Jakie kroki powinien podjąć menedżer placówki medycznej?

Menedżer placówki medycznej powinien poinformować pracownika, że jednym z jego podstawowych obowiązków jest sumienne i staranne wykonywanie pracy. Ponadto ma on obowiązek dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić placówkę na szkodę. Co zrobić, gdy pracownicy nie wywiązują się z tych podstawowych obowiązków?

Czy dietetyk to zawód medyczny?

Dietetyk udzielający porad edukacyjnych w opiece koordynowanej. Czy jest traktowany jako zawód medyczny?

Rola dietetyka nabrała większego znaczenia w kontekście profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych niezakaźnych. Ministerstwo Zdrowia włączyło dietetyka do systemu podstawowej opieki zdrowotnej, oferując pacjentom dostęp do bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Jakie są warunki wykonywania tego zawodu i czy można go klasyfikować jako zawód medyczny? Sprawdź.

Czas pracy

ręce mężczyzny z zegarkiem - sprawdza która godzina

Jakie są normy czasu pracy pracowników rejestracji medycznej

Pracownicy podmiotu leczniczego podzieleni są na dwie zasadnicze grupy: pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych oraz pozostałych. Jak wyglądają normy czasu pracy dla tych grup osób i gdzie jest wśród nich miejsce pracowników rejestracji?

Jak wprowadzić ruchomy czas pracy

Jak wprowadzić ruchomy czas pracy

Pracownik nie może przyjść do pracy na godzinę wcześniejszą, niż dnia poprzedniego. Wyjątek od tej reguły wprowadza ruchomy czas pracy. Pracodawcy, którzy wybiorą taką organizację czasu pracy, mogą planować swoim pracownikom, aby rozpoczynali pracę o różnych godzinach, zarówno późniejszych, jak i wcześniejszych niż w dniu poprzednim. Jak uniknąć naruszenia przepisów o dobie pracowniczej i pracy w dobowych godzinach nadliczbowych?

Dyżur medyczny

Czy dyżur medyczny może być krótszy

Regulamin pracy w placówce określa, że dyżury medyków mają trwać 24 godziny. Czy niektórym pracownikom można skrócić dyżur w weekendy?

Wynagrodzenia

Finanse

Podwyżki w ochronie zdrowia w 2022 roku: finansowanie kosztów zmian wynagrodzeń

Tzw. ustawa podwyżkowa podwyższyła wynagrodzenia pracowników wykonujących zawód medyczny i pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny. Dyrektorzy mają wiele wątpliwiości dotyczących sfinansowania kosztów tych zmian. Sprawdź!

Podwyżka

Podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek – jak je naliczać od 1 lipca 2022 r.

Zmiany w wynagrodzeniach wprowadzają największe niepokoje do środowiska pielęgniarek, których płace różnicują w sposób dość drastyczny. Wyliczone na tych zasadach wynagrodzenie zasadnicze między 1 i 3 grupą pielęgniarek/położnych różnić się może nawet o 2 tys. zł. Jak w tej sytuacji mają postąpić dyrektorzy placówek?

Księgowa

Nowa siatka płac od lipca 2022 r.: jakie przepisy obowiązują głównego księgowego w SPZOZ

Czy głównego księgowego zatrudnionego w SPZOZ będącego osobą prawną oraz jednostką samorządu terytorialnego utworzonego przez gminę miejską obowiązuje „ustawa kominowa” w świetle nowej siatki płac od 1 lipca?