Z punktu widzenia zarządzającego placówką opieki zdrowotnej zarządzanie operacyjne jest jednym z najważniejszych obszarów działalności, przekładającym się wprost na efekty funkcjonowania szpitala czy przychodni. Jego istotą jest zbieranie informacji i podejmowanie na ich podstawie decyzji. Czy można ten proces usprawnić?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zmniejszyć obciążenie administracyjne personelu medycznego i zapobiec wypaleniu zawodowemu? Omawiamy efektywne strategie zarządzania dokumentacją, które nie tylko odciążą Twoich pracowników, ale także znacząco poprawią płynność pracy w placówkach medycznych. Odkryj innowacyjne metody, które rewolucjonizują codzienne obowiązki i pozwolą ci skupić się na tym, co najważniejsze – opiece nad pacjentem.
Każda placówka, by móc przetrwać i rozwijać się na rynku, musi działać sprawnie. Nie wystarczy jednak zaplanować, jakie procedury należy wdrożyć, a i to często wciąż nie jest standardem. Od czego więc zacząć?
Szpitale w skali globalnej generują 4,4% emisji dwutlenku węgla, tj. ok. 6 gigaton rocznie – wynika z raportu „Zielone szpitale – ku zielonej transformacji”. Wnioski z raportu mogą zachęcić polskie placówki do wdrożenia idei zielonych szpitali, gdyż wszystkie podmioty związane z dbałością o zdrowie powinny mieć w swoich celach działania i rozwoju ochronę zdrowia ukierunkowaną na źródła zmian klimatycznych.
Po doświadczeniach z pandemii, warto pozyskać wiedzę, jak na kolejne okresy tworzyć scenariusze działań w nowych problematycznych sytuacjach, jak niwelować złe emocje i chaos w newralgicznych sytuacjach oraz jak zarządzać kryzysem. Jakie decyzje szkoleniowe powinien podjąć menedżer?
Zanim rozwiązesz trudne problemy, najpierw je dokładnie określ. Liderzy powinni spojrzeć na to z różnych perspektyw i zakładać wiele różnych, podejmowanych jednocześnie działań w procesie poszukiwania innowacyjnych, unikalnych rozwiązań. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci w innowacyjnym rozwiązywaniu problemów.
Wchodzimy w erę strategów. Obecne niepewne warunki ekonomiczne zmuszają placówki medyczne do coraz silniejszego skupienia się na strategii i zaangażowaniu wyższych rangą liderów, aby nie przeoczyć potencjalnych możliwości, zagrożeń i na czas odpowiadać na rodzące się wyzwania. Oto, jakie działania warto podjąć.
Wiele placówek medycznych nie łączy zagrożeń ze strategią, lecz traktuje zarządzanie nimi jako osobną funkcję. Analizy wskazują, że to błąd. Zarządzanie ryzykiem trzeba włączyć w strategię organizacji i uwzględnić w modelu biznesowym.
Spośród wielu zagadnień mających wpływ pośrednio lub bezpośrednio na naszą jakość pracy, jednym z ostatnich branych pod uwagę jest oczywiste zmęczenie, które dotyka każdego, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i mentalnym. Każdy z nas po pracy, zwłaszcza w ochronie zdrowia, staje się w większym lub mniejszym stopniu wyczerpany, a im większą część doby przeznaczamy na obowiązki służbowe, tym bardziej przemęczenie narasta.
Procedury i standardy zarządzania w placówce medycznej mają na celu poprawienie jakości usług medycznych i bezpieczeństwa pacjenta i personelu medycznego. Sprawdź, jak krok po kroku je opracować i wdrożyć.
Do zarządzania podmiotami leczniczymi, np. szpitalami, niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Można je uzyskać, kończąc podyplomowe studia MBA z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Osoby chcące skorzystać z tej oferty edukacyjnej w Warszawie, mogą wybrać m.in. studia na Uczelni Łazarskiego, Akademii Leona Koźmińskiego i w Collegium Humanum. Czym różnią się poszczególne oferty i na jakiej podstawie wybrać?
Wybuchowy szef czy szefowa, nie panujący nad tym, co i jak mówi, nieprzewidywalny i o zmiennych nastrojach - to zmora pracowników w niejednej firmie. W czym może pomóc praca nad inteligencją emocjonalną?
Obecnie rozwój SPSK nr 1 w Lublinie to trzy główne płaszczyzny działań. Po pierwsze - realizacja ogromnej inwestycji związanej z przebudową i rozbudową szpitala. Po drugie – ciągłe podnoszenie kwalifikacji przez pracowników, i wreszcie po trzecie – pozyskiwanie zewnętrznych środków na zakup sprzętu medycznego i aparatury medycznej. Dowiedz się, co jest głównym atutem ośrodka. Rozmowa z dr n. med. ADAMEM BOROWICZEM, dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Logistyka w ochronie zdrowia w istotny sposób wpływa na jakość świadczonych usług zdrowotnych. Żeby poprawić ten obszar, systematycznie śledź trendy i tempo zmian jakości procesów logistycznych. Dowiedz się, jak jeszcze możesz je doskonalić, co w konsekwencji pomoże ci zwiększyć poziom zadowolenia pacjentów.
Podmioty lecznicze szukają możliwości poprawy funkcjonowania, licząc na pozyskanie pacjenta i wzmocnienie swojej pozycji. Narzędziem, które je przybliża do tego celu jest wprowadzenie systemu zarz ą dzania jako ś ci ą usług zdrowotnych. Co możesz zrobić, aby oferować usługi medyczne na mo ż liwie najwy ż szym poziomie?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!