Pielęgniarka

Łączenie zawodów położnej i pielęgniarki – czy jest dopuszczalne

Stan epidemii umożliwił położnej udzielanie pacjentom dodatkowych świadczeń zdrowotnych. Czy jednak wykonywanie tych czynności w okresie epidemii daje prawo do zmiany nazwy stanowiska pracy? Sprawdź, czy możliwe jest łączenie zawodów pielęgniarki i położnej.

Lekarz i stres

Zdrowie psychiczne personelu – jakie wsparcie może zaoferować pracodawca

Poziom zmęczenia, stresu i wypalenia personelu medycznego może być jeszcze większy i znacznie bardziej dotkliwy. Pokazał to czas pandemii. Sprawdź, jaką pomoc może zaoferować pracodawca, aby wesprzeć zdrowie psychiczne pracowników.

Wezwanie z urlopu

Odwołanie pracownika medycznego z urlopu – kiedy jest dopuszczalne

Odwołanie lekarza bądź pielęgniarki z wypoczynku uzasadniają nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu zdarzenia wymagające obecności pracownika w placówce medycznej. Sprawdź, kiedy kierownik placówki ma takie uprawnienie. 

Lekarz

Czy właściciel placówki medycznej może podważać kompetencje lekarskie

Jeśli podważysz kompetencje lekarskie, możesz - jak właściciel jednej z klinik - być zobowiązany w późniejszym okresie do przeproszenia lekarza za swoje działania i do wywieszenia przeprosin na tablicy informacyjnej w klinice. Wzbogać swoją wiedzę na ten temat.

Szczepienia

Czy podmiot leczniczy może się odwołać od decyzji dotyczącej skierowania do pracy  

Skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii następuje w drodze decyzji wojewody (w przypadku, gdy osoba skierowana ma miejsce pobytu lub jest zatrudniona na terenie danego województwa) lub ministra zdrowia (w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa). Czy od decyzji wojewody przysługuje odwołanie?

Opłata za badanie

Czy pracodawca ponosi koszt badań profilaktycznych zleceniobiorców

Nie tylko pracownicy, lecz także osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy cywilno-prawnej czy umowy o wolontariat wykonują pracę w podmiocie leczniczym. Kto w takiej sytuacji płaci za ich profilaktyczne badania lekarskie, badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, szczepienia i szkolenia z zakresu bhp?

Świadectwo pracy

Obowiązki placówki medycznej związane ze świadectwami pracy

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem placówki medycznej powoduje, że Pracodawca w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jego niewydanie w terminie grozi karą grzywny do 30.000 zł. Jakie są obowiązki placówki medycznej związane ze świadectwami pracy?

wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy zlecenia w trybie natychmiastowym – kiedy może mieć zastosowanie

W umowie zlecenia zawarto okres wypowiedzenia 2 tygodni, jednak pracownik placówki medycznej notoryczne się spóźnia i dopuszcza się innych rażących zaniechań wobec zleconej pracy. Czy zleceniodawca ma prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym umowy zlecenia mimo zapisanego w niej okresu wypowiedzenia?  

Urlop 2

Urlop wypoczynkowy w czasie epidemii: co może się zmienić

Każda nieobecność pracownika placówki medycznej wiąże się z mniejszymi lub większymi trudnościami organizacyjnymi. Szczególnie można to odczuć w okresie epidemii COVID-19. Co może być powodem decyzji dotyczącej zmiany planów urlopowych? Przeczytaj więcej o tym, jak należy udzielać urlopu wypoczynkowego w czasie epidemii.

Szczepienie

Czy możesz wymagać od personelu zaczepienia się przeciw COVID-19

Czy pracodawca, zwłaszcza placówka medyczna, może wymagać od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się przeciw COVID-19? W jaki sposób możesz zachęcać pracowników do zaszczepienia się przeciw COVID-19?