Damian Konieczny

Damian Konieczny

Adwokat, wspólnik w Kosiorek Konieczny Kancelaria Prawna s.c. z siedzibą w Sopocie, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, współpracownik Biura Prawnego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, trener z zakresu prawa medycznego, autor licznych publikacji z zakresu ochrony zdrowia, specjalizuje się w prawie medycznym i farmaceutycznym, karnym oraz cywilnym

Wszystkie wpisy na blogu

Luty 2015

19lut

Zaoczne wystawianie recept

Przy okazji wejścia w życie pakietu kolejkowego, od 1 stycznia 2015 r. wprowadzono również możliwość wystawiania przez lekarzy i lekarzy dentystów recept oraz zleceń na wyroby medyczne bez osobistego zbadania pacjenta.

Styczeń 2015

12sty

Bolesne dla rezydentów zmiany w specjalizacjach

1 stycznia 2015r. weszły w życie zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym i organizacji szkoleń specjalizacyjnych odbywanych w ramach rezydentury. Co ciekawe zmiany zostały wprowadzone nie w ramach odrębnej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lecz w ramach ustawy okołobudżetowej. Pomimo wątpliwości samorządu lekarskiego i Rządowego Centrum Legislacji co do możliwości procedowania nad zmianami o zasadniczym dla lekarzy charakterze w ramach ustawy okołobudżetowej, zarówno Sejm jak i Senat przegłosowały ją w niemal niezmienionym kształcie w stosunku do pierwotnego projektu.

Grudzień 2014

15gru

Pacjentom trzeba udzielić więcej informacji

Podmioty udzielające świadczeń będą musiały w szerszym niż dotychczas zakresie informować pacjentów o udzielanych przez siebie pacjentów – tak wynika z nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie z 15 listopada 2014 r.

09gru

Kasy fiskalne w 2015 roku

Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544) rozszerza w znacznym stopniu krąg lekarzy i podmiotów leczniczych zobowiązanych do zainstalowania kas fiskalnych.

Listopad 2014

17lis

Finansowanie transgranicznej opieki medycznej polskich pacjentów

W 2011 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały się urzeczywistnić swobodę przepływu pacjentów w ramach Wspólnoty. W założeniach projektodawców zasadą miało być zaniechanie stosowania dotychczasowego systemu uzyskiwania uprzedniej zgody na leczenie w innym państwie członkowskim. Jak pokazuje jednak polski ustawodawca z każdej zasady zawartej w dyrektywie można zrobić wyjątek.

Październik 2014

09paź

„Klinika”, czyli martwy przepis

Pomimo, że używanie określenia „klinika” jest prawnie ograniczone – podobnie jak np. oznaczenie „bank” - to w praktyce wielu przedsiębiorców nie czuje potrzeby stosowania się do tych ograniczeń. Tym samym na rynku medycznym pod dostatkiem różnego rodzaju „klinik”, które nie mają nic wspólnego z podmiotami, które mogą ich zgodnie z przepisami używać.

01paź

Zmiany w zakresie wystawiania recept

Już 4 października 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2014 r., poz. 1239). Jest to jedno z rozporządzeń wprowadzanych w ramach tzw. pakietu kolejkowego.

Wrzesień 2014

29wrz

Ograniczono monopol lekarzy rodzinnych na pracę w POZ

Rozszerzenie katalogu lekarzy, którzy mogą udzielać świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, to jedna ze zmian w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która weszła w życie 15 czerwca 2014 r.