Lekarze

Kiedy możesz odwołać pracownika z urlopu

Gdy obecność pracownika w placówce medycznej jest niezbędna, a potrzeba w tym zakresie ujawnia się po rozpoczęciu urlopu, pracodawca ma prawo przerwać urlop, zobowiązując pracownika do powrotu do pracy. Przepisy regulujące odwołanie pracownika z urlopu nie są jednak precyzyjne, co powoduje wątpliwości w zakresie ich stosowania. Jak zatem korzystać z tego prawa?

Praca personelu medycznego

W jaki sposób zmieniać warunki zatrudnienia

Zawarcie umowy o pracę nie powoduje, że strony przez cały przyszły okres zatrudnienia będą związane pierwotnie ustalonymi warunkami zatrudnienia. Mogą one ulec zmianie w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Jakie masz prawa, gdy pracownik nie przyjmie twojej oferty dotyczącej modyfikacji warunków zatrudnienia?

dane osobowe

Jak postępować z danymi osobowymi pracowników

Proces zatrudniania w placówkach medycznych i okres, w jakim trwa stosunek pracy łączący placówkę oraz pracownika, wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych osób zatrudnionych. Jakie ograniczenia w tym zakresie wynikają z przepisów prawa pracy i RODO?

Mediacje

Mediacje pomogą w sporach o błędy medyczne

Gdy pacjent zgłasza roszczenie, możesz pozostać biernym i czekać na rozwój wydarzeń, np. skargę do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, powództwo cywilne, a nawet postępowanie karne. Możesz też zainicjować postępowanie mediacyjne, które jest stworzone do rozwiązywania konfliktów na linii lekarz - pacjent. Czym jest mediacja i jak ją prowadzić?

Personel medyczny

Jak przyciągnąć dobrych pracowników

Przy obecnym deficycie lekarzy specjalistów trudnym wyzwaniem jest pozyskanie kadry medycznej. Niejednokrotnie duże publiczne placówki zmagają się też z pozyskaniem pracowników niemedycznych do prac administracyjnych, np. przy obsłudze projektów, a także statystyków, techników, rejestratorów medycznych, pracowników socjalnych czy do szpitalnej kuchni. Żeby konkurować z innymi placówkami na rynku, warto podjąć działania marketingowe, prezentując się jako atrakcyjny pracodawca. Jak to robić?

Lekarze

Zatrudnianie lekarzy spoza UE będzie prostsze

Braki kadrowe w podmiotach leczniczych są coraz bardziej odczuwalne, dlatego resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniami systemowymi, które mają ułatwić zatrudnianie lekarzy spoza Unii Europejskiej. Poznaj szczegóły.

Mobing w placówce medycznej

Jak przeciwdziałać mobbingowi w placówkach

Żeby uniknąć zarzutu działań pozornych w zakresie zapobiegania mobbingowi, opracuj i stosuj zakładową politykę antymobbingową, tym bardziej że przeciwdziałanie mobbingowi znajduje się w orbicie zainteresowania inspektorów pracy. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.

Zatrudnianie w placówce medycznej

Kogo można zatrudnić w podmiocie leczniczym

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmiany na rynku pracy dotknęły również sektor zawodów medycznych. Efektem tego są planowane zmiany w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Sprawdź, co się zmieni.

Delegowanie pracownika na inne stanowisko

Kiedy delegować pracownika na inne stanowisko

Zazwyczaj pracownicy zatrudnieni w placówkach medycznych wykonują pracę zgodną z angażem – taką, na którą aplikowali, podejmując zatrudnienie lub na stanowisku pracy, na które z czasem awansowali. Wyjątkiem jest czasowe powierzenie innej pracy podyktowane potrzebami pracodawcy. Poznaj zasady delegowania pracowników do pracy na innych stanowiskach.

Akta osobowe

Jak prowadzić akta osobowe lekarzy

Placówka medyczna występująca w roli pracodawcy ma obowiązek założyć i prowadzić odrębnie dla każdego pracownika akta osobowe. Od początku tego roku nastąpiły zmiany w obszarze elektronizacji dokumentacji pracowniczej i skrócenia okresu jej przechowywania. Sprawdź, jakie masz obecnie obowiązki.