NFZ

Konsultacje: projekt zarządzenia NFZ w sprawie kryteriów oceny ofert

Projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przedstawiony 23 grudnia do konsultacji, wprowadza dodatkowe kryteria oceny ofert w postaci realizacji przez oferenta badania satysfakcji pacjenta oraz realizacji umowy zawartej z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o udostępnianie danych koniecznych do określenia taryfy świadczeń, a także usuwa kryterium dysponowania przez oferenta certyfikatem zarządzania jakości ISO.

Projekt przewiduje, że w postępowaniach w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dodatkowo oceniany będzie fakt pozostawania przez oferenta w dniu złożenia oferty stroną umowy zawartej z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o udostępnianie danych koniecznych do określenia taryfy świadczeń, i to w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej objętych przedmiotem postępowania. Po drugie, nowym kryterium będzie realizowanie przez oferenta badania satysfakcji pacjenta, które obejmować winno nie mniej niż 10% pacjentów, którym udzielono świadczeń w danym zakresie. Wyniki badania wraz z metodologią badania powinny być publikowane raz na pół roku na stronie internetowej dostępnej przez cały okres obowiązywania umowy. Ponadto zarządzenie rezygnuje w ogóle z kryterium dysponowania przez oferenta certyfikatem zarządzania jakością ISO, pozostawiając w tej materii jako kryterium oceny ofert dysponowanie certyfikatem akredytacyjnym ministra zdrowia.

Zmiany powinny wejść w życie 1 stycznia 2016 r.  

Sejm: aneksowanie umów z NFZ do 30 czerwca 2017 r.

Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej mogą zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r. - to postanowienia ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą 16 grudnia przyjął Sejm. Przesunięcie kontraktowania jest związane z koniecznością opracowania map potrzeb zdrowotnych.

Znowelizowana w połowie ubiegłego roku ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziła konieczność sporządzania map potrzeb zdrowotnych, które następnie będą uwzględniane przy kontraktowaniu świadczeń przez NFZ. Jednym z głównych celów ich wprowadzenia jest określenie najważniejszych celów polityki zdrowotnej na podstawie stanu zdrowia społeczeństwa oraz informacji, w jakie obszary warto zainwestować środki.

Ustawa ta przewidywała trzymiesięczny okres między sporządzeniem i opublikowaniem map potrzeb zdrowotnych a terminem wygaśnięcia obowiązujących umów (30 czerwca 2016 r.). Zdaniem posłów PiS, którzy przygotowali projekt ustawy, był to zbyt krótki czas na pełne przygotowanie postępowań w sprawie zawierania umów i zabezpieczenie dostępu do świadczeń z uwzględnieniem danych zawartych w mapach.

Ustawa wydłuża okres, na jaki mogą zostać przedłużone umowy z NFZ. Będzie to możliwe najpóźniej do 30 czerwca 2017 r. To przesunięcie nie będzie jednak automatyczne: będzie wymagało wniosku dyrektora odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ i będzie wymagało zgody świadczeniodawcy.   

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera