Marta Chalimoniuk-Nowak

Marta Chalimoniuk-Nowak

Audytor, ewaluator, trener biznesu, doradca strategiczny, publicystka

Wszystkie wpisy na blogu

Czerwiec 2014

11cze

Trendy w brandingu w sektorze ochrony zdrowia

Amerykańskie serwisy tematyczne, setki blogów i case studies w zakresie marketingu w ochronie zdrowia niewątpliwie inspirują, ale polskie ograniczenia prawne w zakresie działań wizerunkowych i promocyjnych są na tyle duże, że w zasadzie poza edukacją zdrowotną niewielkie jest pole działania w zakresie public relations. Trudno zatem implementować zachodnie rozwiązania, co nie znaczy, że trzeba je ignorować.

Kwiecień 2014

15kwi

Blogujący lekarz – czy już passe?

2-3 lata wysyp blogów lekarzy o różnych specjalnościach (a także dietetyków, fizjoterapeutów i innych specjalistów z pokrewnych branż) świadczył o potrzebie pokazania światu, że nie zostajemy w tyle za konkurencją, jesteśmy świadomi nowinek i też możemy się czymś podzielić z mniej czy bardziej przypadkowym użytkownikiem naszego fanpage’a czy odwiedzającym naszą witrynę. Blogi rozkwitły jak grzyby po deszczu i w ogromnej mierze …umarły śmiercią naturalną.

Marzec 2014

30mar

Wizerunkowa konsekwencja a dbałość o wiarygodność

Pracując z różnymi specjalistami – od lekarzy po dietetyków czy trenerów personalnych dostrzegam pewien aspekt wizerunkowy, którego nie uświadamiają sobie i chyba nie chcą uświadomić osoby świadczące specjalistyczne usługi. Sama jakość pracy i kompetencje, nawet potwierdzone dziesiątkami certyfikatów, piękna witryna nie wystarczą, jeśli nie dbamy o konsekwencję – w tworzeniu własnego wizerunku.

19mar

Kooperatywy medyczne pomysłem na biznes

Ciekawym zjawiskiem, godnym uwagi, jest rozwój spółdzielczości medycznej na zachodzie Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Model niepopularny w Polsce, kojarzony z dawnym ustrojem i działaniem nierynkowym, co jest sporym uproszczeniem. Czy warto deprecjonować ten model rozwoju działalności? I czy dzisiejsza spółdzielczość nie może mieć charakteru eksperckiego, a być raczej kojarzona z inicjatywami wykluczonych i bezrobotnych?

05mar

Kamuflaż, bałagan i brak konsekwencji - czyli grzechy główne Waszych witryn

Strony internetowe przychodni, klinik, prywatnych szpitali to temat-rzeka. Niejednokrotnie dopieszczane, z zamawianymi sesjami zdjęciowymi – na zasadzie raz a porządnie. Na ogół raz na 10 lat podejmuje się decyzję o inwestycji w witrynę lub drugą jej wersję (gdy poprzednia pachnie designem lat 90.) i po rozliczeniu z realizatorem zamówienia na www temat zamyka się niejednokrotnie na głucho. Na wiele lat. Coraz rzadziej już, na szczęście, przeglądanie witryny zaczyna się o strony z intro, wersje obcojęzyczne (jeśli są) nie są tworzone już z translatora, co wręcz ośmieszało właściciela witryny, ujednolicone są kolory i czcionki. Na ogół jest czytelnie i intuicyjnie. I sporo się zmienia.

Luty 2014

04lut

Pacjenci do kategoryzacji. Z jakimi chorymi mamy do czynienia?

Od listopada prasa i serwisy internetowe donoszą o zbieraniu danych o niepożądanych przez placówki medyczne pacjentach, tzw. czarnych listach. Oburzenie wywołało samo ich istnienie, ale także kwestia przetwarzania takich danych.

Styczeń 2014

24sty

Rola strategii – wnioski PARP przydatne w rozwoju podmiotów z branży health care

Ubiegłotygodniowa konferencja, podsumowująca doświadczenia ponad 80 przedsiębiorstw z różnych branż w ramach projektu PARP „Planowanie strategiczne w MMSP”, miała na celu ocenę problemów, z jakimi borykają się małe i średnie firmy pragnące wdrożyć strategię rozwoju, ograniczeń, ale i potencjału do wykorzystania.

16sty

Kiedy promocja może zaszkodzić

Coraz większe problemy z przebiciem się do świadomości potencjalnych klientów powodują, że lekarz decyduje się na podjęcie radykalnej decyzji o wynajęciu fachowca ds. PR i marketingu.

Październik 2013

17paź

Dzień Pacjenta – czyli o wykorzystywaniu okazji do akcji profilaktycznych i promocyjnych

Odkąd zmieniło się postrzeganie świadczeń zdrowotnych i podmioty działające w branży ochrony zdrowia zaczęły się przekształcać w spółki, funkcjonowanie na zasadach rynkowych na wysoce konkurencyjnym rynku wymusza orientację marketingową.