Ile można żądać od pacjenta za kopię dokumentacji od 1 czerwca

Maksymalna wysokość opłaty za jedną stronę kopii dokumentacji medycznej nie może przekraczać 83 groszy w okresie od czerwca do sierpnia 2016 r.

Maksymalna wysokość opłaty za:

  1. jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (obecnie 8,36 zł);

  2. jedną stronę kopii dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 83 grosze);

  3. udostępnienie dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1,67 zł).

„Przewidziana w art. 28 cytowanej ustawy [o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta] opłata określa całość należności za udostępnianie dokumentacji medycznej” (sygn. akt II AKz 76/10). Dlatego nie można jej powiększyć o koszt roboczogodziny pracownika, wydatki na toner czy nośnik danych. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W niewysokiej kwocie 1,67 zł mieści się bowiem czas poświęcony na udostępnienie i koszt nośnika danych, w praktyce płyty CD lub DVD.

Podane stawki obowiązują od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 r.

Autor:  Wojciech Haniszewski  dokumentacja medyczna, opłaty
Słowa kluczowe:
dokumentacja medyczna

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy