Wpływ pracy zdalnej na zdrowie pracowników

Szacuje się, że obecnie w Polsce aż 2,5 miliona osób pracuje lub może pracować w systemie pracy zdalnej. Znaczny wpływ na tak szybki wzrost takiego rodzaju pracy miała pandemia koronawirusa COVID-19, w trakcie której wiele z biur zamknięto z dnia na dzień. Jak taka sytuacja wpływa na zdrowie pracowników?

Brak odpowiednich narzędzi informatycznych czy stworzonych procedur i uregulowań prawnych do pracy w nowej rzeczywistości to tylko część wzywań, z którymi państwo oraz wiele firm musi sobie radzić od połowy marca. Wielomiesięczna praca w domu dodatkowo powoduje istotne konsekwencje odbijające się na zdrowiu psychicznym i fizycznym pracowników.

Aspekty psychologiczne w pracy zdalnej

Jeszcze trzy miesiące temu większość z pracowników znalazła się w sytuacji bez precedensu, w której przez 24 godziny na dobę była zalewana negatywnymi informacjami o bieżącej sytuacji epidemicznej oraz gospodarczej. Dodatkowo próba przestawienia się na pracę w zupełnym odosobnieniu, przy jednoczesnym łączeniu obowiązków służbowych z opiekuńczymi, to z pewnością dla wielu osób było znaczne obciążenie psychiczne. Taka sytuacja wpływa negatywnie na zdrowie, doprowadzając do odczuwania niepokoju i stresu, także w momentach, gdy nie pracujemy. Wiąże się to z brakiem znaczącego rozdzielenia sfery życia prywatnego z zawodowym. Udowodniono, że nagła zmiana wykonywania pracy na formę zdalną niesie za sobą trudne wyzwania związane z naszym zdrowiem psychicznym, w tym poczucie samotności i izolacji, wynikających z braku kontaktu z innymi ludźmi, chociażby współpracownikami z miejsca świadczenia pracy.

Zdrowe nawyki na ratunek

Żeby dbać o zdrowie psychiczne w długich okresach pracy zdalnej w domu należy wypracować wiele zdrowych nawyków, które pomogą zadbać o dobry stan naszego zdrowia psychicznego. Do rutyny dnia codziennego warto wprowadzić indywidualny limit na liczbę przyswajanych informacji z różnego rodzaju źródeł. Należy unikać zwłaszcza tych negatywnych oraz faktów i zdarzeń, na które nie mamy wpływu. W celu poprawy kondycji psychicznej i fizycznej ważny jest ruch na świeżym powietrzu, czy realizacja swoich pasji w zaciszu domowym. Pomóc może także wyznaczenie sobie konkretnego celu, takiego jak przejście na długo planowaną zdrową dietę czy opracowanie planu rozwoju osobistego. Istotną kwestią jest próba uniknięcia przepracowania podczas pracy w trybie home office. Jak wynika z raportu Owl Labs 2019 State of Remote Work, pracownicy zdalni zwykle pracują dłużej niż ich koledzy w biurach. Fakt ten został ostatnio potwierdzony i udokumentowany w badaniu przeprowadzonym przez National Bureau of Economic Research, z którego wynika, że dzień pracy pracownika zdalnego jest dłuższy średnio o 48,5 minut dziennie.

Spojrzenie w przyszłość

Z rynku docierają coraz donośniejsze sygnały od pracodawców, którzy rezygnują z dużych części wynajmowanych przestrzeni biurowych. Ograniczenie przez najemców wysokich kosztów wynajmu biur, przy jednoczesnym oddelegowaniu pracowników do domów, wydaje się być trendem, który na stałe zagości nad Wisłą, czego skutkiem stanie się powszechna praca zdalna. Wszystko wskazuje na to, że wypracowanie odpowiedniego stylu i komfortu pracy z domu stanie się jednym z najważniejszych zadań dla pracowników, którzy będą musieli utrzymać wysoką efektywność zawodową w wykonywaniu powierzonych zadań i obowiązków służbowych mimo pracy w warunkach domowego zacisza.

Autor: Hubert Kowalski
Słowa kluczowe:
COVID-19praca zdalna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »